Nawigacja

  • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

    10 maja 2024r. , po raz kolejny w naszej szkole, odbył się KONKURS ORTOGRAFICZNY dla uczniów klas 4-8, który miał na celu:
    - podnoszenie poziomu ortografii wśród uczniów szkoły podstawowej, 
    - poszerzenie znajomości zasad ortograficznych,
    - mobilizację do stałej kontroli błędów.

    Komisja oceniała dyktanda w dwóch kategoriach. W klasach 4-5 najlepsi okazali się:

    1. Hanna Jarmoszko- kl.4a- I miejsce

    2. Gabriela Czechowska- kl.5 – II miejsce

    3. Maja Kotowska- kl.4b- III – miejsce

    4. Zuzanna Szkiłądź- kl.5 – III – miejsce

    Wśród uczniów klas 6 – 8 zwycięzcami zostali:

    1. Gabriel Kulfan – kl. 7 – I miejsce

    2. Kornelia Nobert – kl.8 – II miejsce

    3. Aleksandra Kowalewska – kl.6a – III miejsce

    Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
     

  • Wycieczka klas 4-6 Wieliczka - Tatry - Kraków (27-29.05)

  • Ogólnopolskie Wybory Książek

  • Lekcja fizyki i chemii grupy "Naelektryzowani"

  • Przedszkolaki w pasiece

    16 maja 2024r.  5 i 6 latki z Janowa udały się na wycieczkę do pasieki państwa Katarzyny i Grzegorza Klimaszewskich "Czereśniowa Pasieka” w Janowszczyźnie.

    Na miejscu pani Katarzyna opowiedziała przedszkolakom o życiu pszczół, ich pracy i ogromnej roli pszczół w środowisku. Dzieci poznały budowę ula, wiedzą już, jak powstaje miód, co to są plastry miodu i do czego służą takie urządzenia jak wirówka, miodarka czy podkurzacz. Dowiedziały się , że jeśli nie reagują gwałtownie , to pszczoły nie użądlą. Ciekawostką było oglądanie pszczelej rodziny w szklanej gablocie oraz sposobu oznakowania królowej. Dowiedziały się jakie są rodzaje miodu i innych produktów pszczelich (propolis, czyli kit pszczeli, wosk, pyłek pszczeli). Dzieci miały okazję przymierzyć również strój pszczelarza i kapelusz ochronny. Pobyt w pasiece zakończył się pieczeniem kiełbasek i zabawą z rówieśnikami.

    Była to dla naszych przedszkolaków bardzo udana wycieczka. Gorąco dziękujemy pani Katarzynie Klimaszewskiej za miły dzień spędzony w "Czereśniowej Pasiece”.

  • Wycieczka do Czereśniowej Pasieki – grupa 3 i 4 latków

    15 maja 2024 roku dzieci z grupy 3 i 4 latków wybrały się na wycieczkę do Czereśniowej Pasieki w Janowszczyźnie. Przedszkolaki brały udział w warsztatach „Od rameczki do miodu beczki” - czyli mini miodobranie, poznały wszystkie etapy pozyskania miodu. Zobaczyły budowę ula oraz akcesoria pszczelarskie. W specjalnej skrzynce mogły zobaczyć królową i rój pszczół. Pani Kasia opowiadała dzieciom, jak wygląda życie codzienne pszczół oraz wyjaśniła ich rolę w przyrodzie. Po warsztatach był czas zabawy na świeżym powietrzu z animatorem oraz dmuchaniec. Na sam koniec naszej wyprawy delektowaliśmy się kiełbaskami i chlebem z ogniska. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie mini słoiczek miodku.

  • Wyjazd do kina i Jumper Parku Trampolin

    07 maja uczniowie klas: 4a, 4b oraz 5. wyjechali do Białegostoku. W kinie HELIOS obejrzeli wzruszający film pt. „Mój pies Artur” opowiadający o zmaganiach czteroosobowej ekipy zawodników, którzy uczestniczyli w ekstremalnych Rajdach Przygodowych na Dominikanie, a pomagał im bohaterski pies. Następnie 2. godziny uczniowie spędzili w Jumper Parku Trampolin biorąc udział w różnych konkurencjach sportowych. W drodze powrotnej zajechaliśmy na posiłek do Mc Donald’sa.

  • Konkurs Recytatorski " Przygoda z poezją" klas I -III w Korycinie

    W dniu 07.05.2024r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim "Przygoda z poezją" zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie. Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych: na poziomie klas I, II i III. Każdy uczestnik recytował wiersz o tematyce ukazującej marzenia dziecka zgodnie z mottem:

    "Dzieci lubią mieć marzenia

    Chcą, by były do spełnienia.

    Każde w głowie ma guziczek,

    Taki mały żółty pstryczek,

    Co im świat piękniejszym czyni,

    Od Krakowa aż do Gdyni"

    Laureatem na poziomie klas I został Natan Lewicki! Otrzymał nagrodę książkową i pamiątkowy dyplom. Pozostali uczestnicy: Klara Dziełak - kl. I, Marcel Jurgielewicz kl. II a, Leon Łozowski - kl. II b, Sara Szkiłądź - kl. III a, Ksawery Pieciul - kl. III b - książeczki i dyplomy za udział w konkursie. Gratulujemy!

  • V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki”

    25 kwietnia 2024 roku odbył się V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki” w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Skierowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z gmin: Sokółka, Krynki, Szudziałowo, Kuźnica, Korycin i Janów, którzy są objęci terapią logopedyczną. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności i doskonalenie umiejętności recytatorskich dzieci z wadami wymowy, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa a także budzenie ducha zdrowej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kacper Żemajduk z klasy I, Sebastian Sosnowski z klasy IIb oraz Kamil Bałakier z klasy IIIA, który otrzymał wyróżnienie.

    Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Konkurs literacko - plastyczny "O kropelce wody, co w świecie miała przygody" w klasach I -III

    Bardzo dziękujemy za udział w konkursie "O kropelce wody, co w świecie miała przygody". Celem konkursu było popularyzowanie zachowań proekologicznych i wrażliwości na ochronę środowiska. Dzieci wykonały pracę dowolnie wybraną techniką plastyczną wraz z rymowanką nawiązującą do pracy plastycznej i tematyki konkursu. Uczniowie przygotowali ciekawe prace konkursowe, a jury wyłoniło następujących laureatów:

    Klasy II

    I miejsce - Karolina Chwiećko kl. II b

    II miejsce - Leon Łozowski kl. II b

    III miejsce - Szymon Szkiłądź kl.II b

    Klasy III

    I miejsce - Jakub Szczepański kl. III a

    II miejsce - Fabian Szewczul kl. III b

    III miejsce - Wojciech Ciesnowski kl. III a

    Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

  • Wycieczka dzieci z przedszkola do Białegostoku - grupa 5 i 6 latków.

    26.04.2024 r. 5 i 6 latki wyjeżdżały na wycieczkę autokarową do Białegostoku.  

    Pierwszym punktem programu naszego wyjazdu było przedstawienie w Białostockim Teatrze Lalek  pt. ”O rybaku i rybce”. Morał z baśni to: nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz. Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada.

    Po spektaklu pojechaliśmy do Epi-Centrum Nauki.

    W zaczarowanej Strefie Małego Odkrywcy dzieci odkryły pięć obszarów tematycznych:

    - Poznawanie i wiedza,

    - Poznaj swoje ciało,

    - Technika,

    - Świat budownictwa,

    - Energia wody.

    Dzieci poprzez zabawę  mogły odkrywać wspaniały, fascynujący świat nauki.

    Na zakończenie dnia byliśmy w McDonald’s.

  • NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Tekst Konstytucji nie był obszerny – liczył 11 stron. Dokument ten jest na co dzień przechowywany  w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

    Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”, a po utracie przez Polskę niepodległości przez 123 lata rozbiorów przypominała o polskiej suwerenności. W czasach istnienia PRL 3 maja był zwykłym dniem pracy. Komunistyczne władze nie zamierzały świętować rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchodziła je natomiast opozycja, narażając się w ten sposób na represje ze strony aparatu komunistycznego. Jako święto narodowe przywrócono je ponownie w 1990r.

    Z okazji przypadającej w tym roku 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą to święto.

  • Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej „Słodka Środa”

    Dnia 17 kwietnia 2024r. odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna ,,Słodka Środa”, w trakcie której sprzedawane były ciasta oraz gofry.

    Całkowity dochód z akcji przeznaczony został na pomoc w rehabilitacji uczniów Dawida i Pawła Kiejko.

    Wdzięczni Rodzice chłopców, w imieniu własnym oraz synów, przekazali podziękowanie Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom, a także wolontariuszom – wszystkim pomagającym w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji.

  • Swiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.


    Święto książki i praw autorskich organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres.
    Dzień 23 kwietnia jest symboliczny dla literatury światowej, gdyż w ten właśnie dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.


    Biblioteka i świetlica szkolna również na swój sposób uczciła ten dzień. Wydarzenia związane z książką trwały u nas od wtorku do piątku. Uczniowie klas I, IIa i IIb w ramach zajęć świetlicowych poznali drogę książki, od autora do wydawcy, wcielając się w te wszystkie role. W ten sposób powstały samodzielnie wykonane książki, które wzbogaciły klasowe biblioteczki.


    Do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowe książki. Zakup poprzedzony był konsultacjami czytelniczymi wsród uczniów.


    Aby książki mogły długo cieszyć czytelników, muszą być obłożone. Swoją pomoc w tej pracy zadeklarowały wolontariuszki z klasy VIb: Aleksandra Jelska, Marta Czaplińska, Natalia Hołownia, Aniela Dereszkiewicz, Weronika Sobolewska, Paulina Woroniecka.


    W trakcie zajęć czytelniczych, w formie plastycznej, uczniowie podzielili się informacjami na temat swoich ulubionych książek.


    Wszystkim naszym czytelnikom dziękujemy za udział i wspólną zabawę.

  • Podziękowanie Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udział w akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile".

  • WYJŚCIE NA DNI OTWARTE DO ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W JANOWIE

       Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy VIII uczestniczyli w Dniach Otwartych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

       Na wstępie powitała nas pani wicedyrektor Joanna Struczewska oraz pedagog szkolny pani Martyna Dermiaha, które nakreśliły plan wizyty w szkole i zapoznały z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025.

       Zwiedzanie szkoły rozpoczęliśmy od prezentacji bogato wyposażonej pracowni weterynaryjnej, byliśmy obserwatorami fascynujących eksperymentów w laboratorium chemicznym, zwiedziliśmy pracownię do produkcji rolniczej oraz pracownię agrotroniki. W pracowniach gastronomicznych mieliśmy okazję degustować napoje i potrawy przygotowane dla nas przez uczniów szkoły. Była też okazja do wypróbowania swojego kunsztu artystycznego przy dekoracji ciasteczek. Kolejny etap to wirtualna strzelnica, gdzie sprawdzić można było swoją precyzję w strzelaniu do tarczy.

      Obejrzeliśmy również wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pracownie obróbki mechanicznej, obróbki ręcznej obrabiarki CNC, halę upraw do praktycznej nauki zawodu, park maszynowy oraz ośrodek doskonalenia kierowców.

       Wszędzie pracownicy szkoły oraz asystująca młodzież witali nas serdecznie, ciekawie opowiadali o pracy szkoły, prowadzonych projektach unijnych, stażach i praktykach zawodowych, współpracy z firmami i instytucjami, profesjonalnej bazie dydaktycznej.

       Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, ugoszczenie nas oraz wiele niezapomnianych wrażeń. Z pewnością grupa uczniów naszej szkoły już za rok zasili szeregi tutejszej szkoły.

  • Konkurs recytatorski przedszkolaków "Siedmiomilowe buty"

    Dnia 24 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu  odbył się konkurs recytatorski przedszkolaków.

    Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci, pokonywanie nieśmiałości, motywowanie do twórczego działania oraz wspólna zabawa i mile spędzony czas.

    Dzieci  prezentowały wybrane przez siebie wiersze znanych i lubianych autorów. Wiersze przygotowane były z rodzicami w domu.

     

    Kategoria wiekowa 3, 4-latki:

    I miejsce  - Antonina Bakun - grupa 4 latków

    II miejsce  - Oliwia Kozłowska - grupa 3 latków

    III miejsce – Amelia Kowejsza - grupa 4 latków        

    Wyróżnienie – Pola Dereszkiewicz - grupa 3 latków

     

     Kategoria wiekowa 5 ,6 latki

    I miejsce  - Gabriela Misztal – ,,0”                      

    II miejsce  - Antoni Błahuszewski - grupa 5 latków             

    III miejsce – Marcin Szamreto - grupa 5 latków

    Wyróżnienie - Daria Michnowicz- grupa 5 latków

    Wyróżnienie - Emilia Krutul - ,,0”

    Wyróżnienie - Gabriela Sienkiewicz - grupa 5 latków

     

    Zwycięscy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

    Serdecznie wszystkim dziękujemy i gratulujemy!!!!!  

  • WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „CZYTANIE JEST THE BEST”

    W tegorocznym wojewódzkim konkursie plastycznym „Czytanie jest the best” wzięło udział 214 prac z 60 szkół z terenu województwa podlaskiego.

    Naszą szkołę reprezentowały prace uczennic: Mileny Dałkowskiej z kl. III B, Natalii Szkiłądź z kl. III B, Wiktorii Jelskiej z kl. IV B, Wiktorii Trojgo z kl. IV B, Natalii Kopeć z kl. V, Patrycji Kreczko z kl. VII, Ingi Bielawskiej z kl. VII, Celiny Kamińskiej z kl. VII.

    4 kwietnia 2024 r. jury złożone z pracowników Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku, w składzie:  Milena Wysocka  i Anna Szkobodzińska, wyłoniło zwycięzców.

    Miło nam jest poinformować, iż w kategorii C - klasy VII – VIII szkoły podstawowej (plakat reklamujący czytanie), wyróżnienie otrzymała

    INGA BIELAWSKA

    Serdecznie gratulujemy!

    Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 6 czerwca 2024 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane najpierw SP 43 oraz ,,Galerii na Złotej” w budynku CEN, a następnie w Filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Prace wyróżnione będzie można obejrzeć w wersji elektronicznej podczas uroczystości rozdania nagród oraz na stronie BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia.

     

    Organizator konkursu:  Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku

    Organizator konkursu na szczeblu szkolnym: biblioteka szkolna

     

     

    https://sp43.edu.bialystok.pl/pl/aktualnosci/wyniki-wojewodzkiego-konkursu-plastycznego-czytanie-jest-the-best-2024-r.html

  • Łączy Nas Pamięć

    19. kwietnia 1943 – 19. kwietnia 2024

     

    Po raz kolejny, z inicjatywy biblioteki szkolnej, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji "Żonkile", upamiętniającej 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim.                                        

    Akcję rozpoczęliśmy od symbolicznego gestu pamięci. W atmosferze refleksji każdy uczestnik spotkania, wchodząc do sali gimnastycznej, przypiął do „Tablicy Pamięci” ręcznie wykonany żonkil (symbol pamięci i nadziei).  Podczas spotkania, uczniowie i nauczyciele z uwagą wysłuchali prelekcji naszej pani historyk, Agaty Baranowskiej, która wnikliwie odtworzyła historię Żydów polskich, oddając głos zarówno faktom, jak i emocjom związanym z tym okresem.

    Następnie obejrzeliśmy film „Muranów – Dzielnica Północna”, przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 18 - letnia narratorka Ala, Polka żydowskiego pochodzenia, oprowadzając nas po obecnym Muranowie, przeniosła nas w przeszłość, odzwierciedlając tragedię w walce na rzecz godności i człowieczeństwa.

    Mamy nadzieję, że udział w akcji, będzie przypominał, iż historia, nawet ta najboleśniejsza, to nie tylko przeszłość, ale i pouczenie dla przyszłości. Pragniemy, aby lekcje odwagi i tragedii były nieustannym przypomnieniem o wartości pokoju i ludzkiej godności, które powinniśmy strzec i przekazywać dalej. Niech żywa pamięć o Holokauście prowadzi nas do świata, gdzie nienawiść nie znajdzie już nigdy swojego miejsca. W tym duchu, nasza szkolna społeczność kontynuuje działania edukacyjne zaczerpnięte z misji Muzeum POLIN, tworząc przestrzeń dla dialogu, zrozumienia i wzajemnego szacunku.​

     

    Dziękujemy za udział.

  • Akcja "Żonkile"

strona: