Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach. Zaprosiłyśmy więc naszych czytelników do wyruszenia śladami historii popularności słodkiego przysmaku – czekolady. Na tablicy umieszczone zostały wiadomości o czekoladzie.Zaczęliśmy ten słodki dzień od obejrzenia w świetlicy szkolnej filmu „Charlie i fabryka czekolady”. Czytelników klas 0 – III czekało nie lada wyzwanie. Rozpoczęcie zajęć polegało na odnalezieniu tajemniczej koperty i słodkiej niespodzianki, którą ukrył w każdej klasie czekoladowy chochlik. Nie było to łatwe zadanie, trzeba było się trochę natrudzić (a czasami nawet bardzo :-), aby odnaleźć czekoladowe smakołyki. Zaś koperta zawierała wiersz Danuty Wawiłow „Zapach czekolady” oraz treść zadania, które polegało na podziale na grupy i wykonaniu ilustracji do wylosowanego fragmentu wiersza.
Natomiast 2 osobowe reprezentacje uczniów klas IV – VIII zmierzyły się z quizem - „O czekoladzie wiem wszystko”. Zespoły wykazały się dużą wiedzą na temat czekolady:
I miejsce zajęła – drużyna klasy VI A (komplet punktów)!
II miejsce – drużyna klasy VI B
III miejsce – drużyna klasy VII
Pozostałe drużyny, chociaż nie zajęły miejsca na podium, również wywalczyły słodkie upominki dla swoich koleżanek i kolegów.
Dodatkową atrakcją dnia był plebiscyt „Najpopularniejsza czekolada”, w którym wzięło udział 190 czytelników, oddając swoje głosy na ulubioną czekoladę.
Najpopularniejszą czekoladą w naszej szkole okazała się CZEKOLADA MLECZNA. Wśród biorących udział w plebiscycie wylosowany został los. Szczęśliwym czekoladożercą okazała się Julia Rogalska z klasy „0”
Dziękujemy za wspólną zabawę - panie z biblioteki szkolnej.
Dnia 11 kwietnia uczniowie klasy VIII wyjechali na dni otwarte do Zespołu Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli.
Powitali nas uczniowie szkoły oraz dyrektor szkoły – pani Małgorzata Karczewska. Pierwszym etapem dni otwartych była oficjalna prezentacja oferty edukacyjnej Zespołu Szkół na rok szkolny 2024/2025. Na hali sportowej dyrektor oraz uczniowie zaprezentowali aktualną ofertę szkoły, opowiedzieli o wielu projektach międzynarodowych, w których szkoła bierze udział, o współpracy z partnerami zagranicznymi, ofercie zajęć pozalekcyjnych oraz sukcesach sportowych.
Następnie odbył się koncert pt. ,,Wiosna, ach to Ty!” Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Suchowoli, występ mażoretek oraz uczniów Zespołu Szkół w Suchowoli. Podczas koncertu wzięliśmy udział w mini konkursie karaoke, w którym zostaliśmy wyróżnieni spośród wszystkich szkół uczestniczących w dniach otwartych.
Kolejnym etapem było zwiedzanie szkoły. Obejrzeliśmy wiele ciekawych pomieszczeń, w których prowadzone są różnorodne zajęcia: pracownie językową, chemiczną, pracownie handlowe, halę sportową z siłownią. W stołówce czekała na nas niespodzianka, podopieczni ZAZ przygotowali poczęstunek - pizzę.
Dziękujemy Zespole Szkół w Suchowoli za miłe i ciepłe przyjęcie nas podczas Wiosennych Dni Otwartych.
Rodzice, Uczniowie, Pracownicy
Na taką informację wszyscy czekaliśmy. Będziemy mieli przy szkole kompleks boisk sportowych: boisko piłkarskie z bieżnią i boisko wielofunkcyjne.
Dzięki pozyskanym przez gminę środkom (koszt to ponad 4 mln 200 tyś zł) od piątku 12 kwietnia ruszają prace przy budowie kompleksu boisk.
Zwracam się do Uczniów, Rodziców i Pracowników o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Prace będą się odbywały również w trakcie zajęć szkolnych. Plac budowy będzie oczywiście zabezpieczony. Utrudnienia mogą pojawić się również na ul. Chorążycha.
Zalecenia:
Tak będzie wyglądać w przyszłości nasze bosiko.
Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji w Białymstoku zaprasza do udziału w rekrutacji do II edycji projektu pn. ,,Chcę, mogę, potrafię!” współfinansowanego ze środków PFRON, w ramach, którego realizowane zostaną takie formy wsparcia jak:
Logopedia,
Integracja sensoryczna,
Neuroterapia,
Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne,
Zajęcia usprawniające ruchowo
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00
w biurze Fundacji przy ulicy Wołodyjowskiego 5 w Białymstoku.
Więcej informacji na stronie fundacji:
https://www.facebook.com/FundacjaRSiR
nr kontaktowy: 85 875 80 13
Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi w tym roku mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Po lutowym występie grupy Rekonstrukto z Lublina tym razem mogliśmy gościć grupę rekonstrukcyjną Chorągiew Zaciężna Rycerstwa APIS z Gniewu pod kierunkiem pana Jacka Ordowskiego. Uczniowie klas III-V wzięli udział w lekcji o Mieszku I, zaś tematem lekcji dla klas VI-VIII była husaria. Obie były bardzo ciekawe i dostarczyły wielu wrażeń.
W ramach cyklu lekcji zawodoznawczych uczniowie klasy VIII odwiedzili remizę OSP w Janowie.
Doświadczeni druhowie-ochotnicy opowiedzieli o specyfice i szczegółach pracy strażaka, możliwościach i warunkach kształcenia oraz doskonalenia zawodowego. Uczniowie obejrzeli specjalistyczny sprzęt gaśniczo-ratowniczy, zapoznali się z wyposażeniem najnowszych samochodów przeznaczonych do akcji zarówno gaśniczych, jak i ratowniczych. Można było zasiąść za kierownicą nowoczesnych aut, założyć strój strażaka z wyposażeniem, strój do akcji specjalnych, rozciągnąć wąż strażacki, a następnie umiejętnie go złożyć.
Druhowie z wielką pasją opowiadali o swojej służbie, szczegółach udzielanej pomocy oraz napotykanych nieraz trudnościach, zademonstrowali próbkę profesjonalizmu, który pokazują na co dzień w niełatwej, a jakże ważnej pracy.
Zawód strażaka od lat cieszy się dużym zaufaniem społecznym i szacunkiem. Mamy nadzieję, że za kilka lat młodzi druhowie zasilą szeregi naszych ochotników, by służyć bezpieczeństwu mieszkańców gminy i okolic.
Teatr od wieków jest lustrem odbijającym ludzką duszę, prezentującym emocje, pasje i dylematy. Co roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, by uhonorować tę formę sztuki. Od tysięcy lat scena teatralna zachwyca ludzi i prowokuje do refleksji.
Jak najlepiej uczcić ten dzień?
Nieco później, bo 05.04.2024r. biblioteka szkolna również uczciła ten dzień, zapraszając do siebie najmłodszych uczniów, czyli „zerówkę”.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać bajki pt. „Królewna Śnieżka” w formie teatrzyku kamishibai, to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Spotkanie z teatrem było też okazją do wcielenia naszych najmłodszych uczniów w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zostały im założone karty czytelnika, a tym samym mogli samodzielnie wybrać książkę, którą wzięli do domu.
Była to pierwsza wizyta „zerówki” w bibliotece, mamy nadzieję, że nie ostatnia.
Jak co roku dnia 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku z inicjatywy Kataru. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat specyfiki tego zaburzenia i potrzeb osób nim dotkniętych.
Symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Tego dnia odbywają się w wielu miejscach marsze i happeningi propagujące wiedzę o autyzmie i uwrażliwiające na potrzeby osób nim dotkniętych. Wiele obiektów użyteczności publicznej i zabytków oświetlonych jest tego dnia na niebiesko.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również włączyli się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W czwartek 4 kwietnia na znak łączności i solidarności z osobami autystycznymi większość ubrała się na niebiesko lub dołączyła do swej garderoby niebieski element dekoracyjny, np. serduszko lub wstążkę. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki wyjaśniające czym jest autyzm, mówiące o potrzebach dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. W klasach odbyły się pogadanki, prezentacje, projekcje filmów „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, „Świat oczami dziecka autystycznego”, ,,Autyzm! Chcemy być sobą”, „Amazing things happen” oraz powstały plakaty nawiązujące do tego dnia.
Hasło „nie bądź zielony w temacie autyzmu - zaświeć się na niebiesko ”niech nam przypomina nie tylko w kwietniu, ale każdego dnia, że obok nas jest kolega czy koleżanka mająca po prostu troszkę inne spojrzenie na świat niż my.
Dnia 04.04.2024 r. w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze niebieskim na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem.
Ten dzień miał na celu zwiększyć świadomość i wrażliwości w temacie autyzmu. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem bardzo ważna jest przewidywalność oraz powtarzalność sytuacji. Dzieci oglądały film edukacyjny "Jaś i niebieskie motyle", który poruszał zagadnienie autyzmu oraz opowiadał o sytuacjach, które męczą dzieci z tym zaburzeniem. Grupy przedszkolne wykonały niebieskie motyle oraz plakat .
Od wielu lat, kwiecień jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń i konferencji, mających na celu zwiększenie świadomości na temat osób ze spektrum autyzmu. Jedna z nich, odbyła się w środę, 03.04. 2024r. w VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. W Konferencji ,,Autyzm w szkole i w domu – spektrum możliwości” wzięła udział p. Magdalena Ostapowicz, terapeuta, nauczyciel wspierający proces kształcenia w naszej szkole.
Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu p. Wioletty Mocarskiej Co to jest Autyzm?, w którym dokładnie omówiono symptomy, zachowania oraz trudności z jakimi zmagają się osoby ze spektrum oraz wykładu p. Krzysztofa Mocarskiego, psychologa, który poruszył temat Sytuacji rodzinnej i szkolnej osób ze spektrum autyzmu. Ciekawym punktem wydarzenia były warsztaty „Jak osoba w spektrum odczuwa świat?” poprowadzone przez p. Martę Baczewską, terapeutę SI, oligofrenopedagoga. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia bardzo poruszających filmów- wypowiedzi osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodziców, które dostępne są na stronie fundacji Nasza Planeta oraz pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=R2LCH1KaKFU
https://www.youtube.com/watch?v=FtFANvmyLWo
Ważną częścią spotkania dla nauczycieli i terapeutów okazał się wykład Doradca metodyczny i nauczyciel współorganizujący o dostosowaniach w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu poprowadzony przez p. Anię Gawryluk oraz p.Agnieszkę Terechowicz.
Na koniec konferencji zaplanowany został panel dyskusyjny na temat : „Współpraca Rodzic – nauczyciele/terapeuci – dziecko.”, w którym wzięli udział rodzice osób ze spektrum autyzmu, nauczyciele/terapeuci oraz przedstawiciel Fundacji Nasza Planeta oraz Białostockiej Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera.
Link do reportażu z konferencji, który wyemitowało TVP3 Białystok
https://www.facebook.com/TVP3Bialystok/videos/936011978006424
Organizatorami konferencji byli:
Grupa Wsparcia na terenie Białegostoku istnieje od 2014 r. i ma na celu spotykanie się rodziców, których łączy ten sam problem, dzielenie się wiedzą i radą. Grupa wsparcia to miejsce, w którym rodzice mogą poczuć zrozumienie, uzyskać potrzebne informacje i poczuć, że nie są sami. Do grupy wsparcia mogą zgłosić się rodzice z całego województwa podlaskiego.
Kontakt:
Monika Hurcewicz tel. 690 680 953
strona internetowa: https://www.facebook.com/grupawsparciabialystok
Fundacja powstała, by zwiększyć dostępność do zajęć, terapii i szkoleń, by bardziej efektywnie wspierać młodego człowieka i jego rodzinę. Zachęcamy do obserwowania działań fundacji oraz kontaktu osób zainteresowanych pomocą fundacji:
Fundacja Nasza Planeta
ul. Kmicica 19, Białystok
tel. 690-680-953
e-mail: fundacjanaszaplaneta@wp.pl
strona internetowa: https://www.facebook.com/naszaplanetafundacja
Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu pomoc uzyskać mogą również zgłaszając się do Krajowego Towarzystwa Autyzmu Odział w Białymstoku oraz Fundacji Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku pod nazwą ,,WIEM I POMAGAM”
W sobotę 06.04.2024r. w godzinach 11.00-15.00 w Galerii Alfa (obok restauracji SPHINX) przy ul. Świętojańskiej 15, organizowany jest event KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Podczas tego wydarzenia będzie możliwość odwiedzenia stoisk przygotowanych przez organizacje, placówki oraz fundacje działające na rzecz osób ze spektrum autyzmu, zgłębienia wiedzy na temat zaburzenia jakim jest spektrum autyzmu oraz form pomocy.
https://www.facebook.com/photo?fbid=813577947472993&set=a.361255829371876
Szanowni Państwo.
Zakończyła się rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Janowie na rok szkolny 2024/25. Wszyscy rodzice złożyli wymagane dokumenty.
Miło nam poinformować, że tak jak co roku, wszystkie dzieci z roczników objętych rekrutacją zostały przyjęte do przedszkola.
Dla dzieci 3 i 4 letnich w miesiącu sierpniu zorganizowane zostaną dni adaptacyjne, w czasie których dzieci w obecności rodziców poznają swoje nauczycielki, kolegów i koleżanki z grupy przedszkolnej, swoją salę, plac zabaw i zwyczaje panujące w przedszkolu.
Do zobaczenia.
Lista_dzieci_przyjetych_do_przedszkola_24-25.pdf
Zdrowych, pełnych spokoju i nadziei Świąt Wielkanocnych,
Wiosennego optymizmu, wiary w lepsze jutro,
Wielu ciepłych i radosnych chwil z Najbliższymi,
Wszystkim pracownikom, rodzicom, uczniom oraz całej społeczności szkolnej
Życzy Dyrekcja ZSS w Janowie
Przyszła do nas wiosna, kolorowa i radosna.
Widoczne są krokusy fioletowe i piękne trawy zielone.
Nad wszystkim czuwa żółte słońce,
ależ ono jest gorące!
Obok drzewa bocian leci,
uśmiechają się do niego dzieci.
21 marca 2024r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Rozpoczęliśmy dzień wiosennym spacerem z Marzanną. Szukaliśmy oznak wiosny w bliskim otoczeniu naszego przedszkola.
Wychowawczynie w swoich grupach przygotowały zajęcia związane z nadejściem wiosny. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie, słuchały wiosennych opowiadań i wierszy, oglądały filmy o zwiastunach wiosny, wykonały wiosenne prace. Co grupa to inne pomysły.
Ostatnim dniem Szalonego Tygodnia w klasach I-III był Dzień kapcia, makijażu i szalonej fryzury. Od rana uczniowie zwracali na siebie uwagę śmiesznymi fryzurami, wyjątkowym makijażem, czy nietypowym obuwiem. Po raz kolejny nasi wspaniali uczniowie dali upust swej fantazji i inwencji twórczej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w Szalonym Tygodniu :-)
W czwartek 21 marca oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole.
W klasach I-III pojawiły się wiosenne dekoracje i tablice tematycznie związane z tym świętem. Wszystkie zajęcia były poświęcone przyjściu wiosny. Każdy uczeń przygotował własnoręcznie Marzannę. Następnie, aby tradycji stało się zadość, wszyscy ze śpiewem i uśmiechem udali się na spacer po okolicy, aby ostatecznie pożegnać zimę i przywitać wiosnę.
Uczniowie klas 4-7 wiosennie udekorowali sale lekcyjne, przygotowali zdrowe śniadania, przekąski, urządzili podchody na terenie szkoły, grali w różne gry planszowe, słowne, quizowe, kalambury, odbyły się ciekawe konkursy oraz rozgrywki w ping- ponga.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Każda klasa powitała tę porę roku z uśmiechniętymi buziami. Mamy nadzieję, że powitana przez nas wiosna będzie rozpieszczać wszystkich słoneczną pogodą.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski. Znajdą się tam również informacje o wymaganych dokumentach i terminach rekrutacji.
Znajdziecie tam również adres i godziny przyjęć podstawowej jednostki służby medycyny pracy działającej w Sokółce.
Absolwenci szkół podstawowych ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe obowiązkowo muszą złożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do kształcenia w wybranym zawodzie.
Powodzenia.
Informator_dla_kandydatow_do_szkol_ponadpodstawowych__dla_ktorych_organem_prowadzacym_jest_Powia.pdf
Pomyliłam dziś skarpetki
I ubrałam nie do pary
Po co? Na co? I dlaczego?
By dać innym więcej wiary.
W to, że są tak samo ważni
W to, że są akceptowani
Że kochani są tak samo
I że mogą być wraz z nami
Inny to nie znaczy gorszy
Nie oznacza też, że sam
Otwórz serce dziś dla innych
Taką radę Tobie dam
Radość tych, dla których jesteś
To wspaniała jest nagroda
Różniąc się od siebie można
Dbać by panowała zgoda
Autor: Agata Dziechciarczyk
21 marca w ramach czwartego dnia Szalonego Tygodnia świętowaliśmy w naszej Szkole Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (Dzień Kolorowej Skarpetki), którego celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 wszyscy uczniowie i nauczyciele w nauczaniu początkowym w tym dniu założyli dwie różne kolorowe skarpetki.
Tak! Wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas wyjątkowymi! Dziś zatrzymaj się na chwilę i doceń jak wiele masz obok siebie! A widząc osobę z Zespołem Downa - po prostu się do niej uśmiechnij. :) Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
Żaba, jako nieliczne spośród wielu zwierząt doczekało się swojego święta. Dzień Żaby to święto, które wypada 20 marca. Święto wymyślono po to, żeby ratować ginące gatunki żab, bowiem mimo, że żaby nie wzbudzają powszechnej sympatii, są niezwykle pożyteczne. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie oraz co istotne, są uznawane za symbol szczęścia. A tego przecież nigdy za wiele...
Uczniowie klas I- III w ramach Szalonego Tygodnia oraz Dnia Żaby przyszli do szkoły ubrani na zielono, dowiedzieli się jak istotną rolę pełnią żaby w przyrodzie, jakie posiadają cechy charakterystyczne oraz jakie gatunki występują w Polsce. Ten mały płaz wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci.
Dnia 19 marca uczniowie klasy VIII wyjechali na dni otwarte do Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Powitali nas uczniowie szkoły, w tym nasi absolwenci, oraz dyrektor szkoły - pan Jarosław Budnik. Pan dyrektor przedstawił plan naszego pobytu, program dnia i ofertę edukacyjną .
Pierwszym etapem było zwiedzanie szkoły. Obejrzeliśmy wiele ciekawych pomieszczeń, w których prowadzone są różnorodne zajęcia: strzelnicę sportową (pneumatyczną), strzelnicę wirtualną, nowoczesną pracownię odnawialnych źródeł energii, halę sportową, siłownię, salę do sportów walki, stołówkę, internat.
Kolejny etap to oficjalna prezentacja oferty edukacyjnej Zespołu Szkół na rok szkolny 2024/2025, Na hali sportowej dyrektor oraz uczniowie zaprezentowali aktualną ofertę szkoły, opowiedzieli o wielu projektach międzynarodowych, w których szkoła bierze udział, o współpracy z partnerami zagranicznymi, ofercie zajęć pozalekcyjnych oraz sukcesach sportowych. Uczniowie klas mundurowych przygotowali pokaz musztry paradnej, sztuki samoobrony oraz pokaz umiejętności szczypiornistów.
Po zakończeniu części oficjalnej czekały na nas liczne stoiska prezentujące szkołę i poszczególne profile nauczania . Uczniowie Szkoły Branżowej zaś przygotowali słodki poczęstunek.
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja zorganizowana w ramach Szalonego Tygodnia w kl. I-III. Dzisiaj nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w pudełka, walizki, torby, kosze.
Co ciekawe „Dzień bez plecaka” to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa i forma integracji.