14.11.2022 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole nauczycieli i uczniów z Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sokółce. Przyjechali do nas ze specjalnie przygotowanym repertuarem muzycznym i dużą różnorodnością instrumentów. Publiczność mogła posłuchać pięknych dźwięków fortepianu, skrzypiec, akordeonu i gitary, a także bogactwa barw instrumentów dętych – fletu, klarnetu, saksofonu, waltorni i puzonu. Uczniowie zaprezentowali się nie tylko jako soliści, lecz także wystąpili w duetach. Wśród młodych muzyków, którzy zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności znalazł się również utalentowany uczeń naszej szkoły Kacper Kopeć.
Była to nie tylko możliwość wysłuchania pięknie granych przez dzieci utworów, ale też próba zachęty młodych widzów do podjęcia nauki w Szkole Muzycznej.
Dziękujemy i czekamy na kolejne występy!
Powiatowy Bieg Niepodległości pn. „1918 metrów wolności” na stałe wpisał się już w krajobraz obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Corocznie bierzemy udział w tej akcji, organizoawanej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Pomimo niesprzyjającej pogody w inicjatywie tej wzięła udział rekordowa liczba ponad 730 uczestników. Wśród nich znalazło się aż uczniów z naszej szkoły.
Wydarzenie to każdego roku cieszy się dużą popularnością. Jego celem jest: upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, propagowanie zdrowego trybu życia, promocja postaw patriotycznych poprzez wspólne celebrowanie daty 11 listopada. Biorą w nim udział zarówno zapaleni biegacze, jak i amatorzy chcący sprawdzić swoje możliwości i w ten sposób uczcić niepodległość Polski.
Punktualnie o godzinie 10.00 wszyscy zebrani z dumą i powagą odśpiewali hymn Polski. Następnie, po krótkiej rozgrzewce, nasza młodzież w swoich kategoriach wiekowych pokonywała dystans 1200 metrów. Wszyscy wystartowali w białych lub czerwonych koszulkach z logo biegu a każdy uczestnik otrzymał na mecie pamiątkowy medal.
Wszystkim zawodnikom za udział w tym patriotycznym biegu dziękują nauczyciele wychowania fizycznego.
Poranny posiłek odgrywa znaczącą rolę w przyswajaniu wiedzy, pomaga w koncentrowaniu się na zajęciach i… dodaje apetytu na dodatkowe aktywności ruchowe i umysłowe w ciągu dnia. Dlatego 8 listopada uczniowie klas I-III wzięli po raz kolejny udział w akcji „Śniadanie daje moc” w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu zwiększanie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania- najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Przypomnieliśmy reguły zachowywania się przy stole. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas rozwiązywania zadań multimedialnych i quizu. Na zajęciach poruszony został temat zdrowej ekologicznej żywności. W ramach projektu profilaktycznego ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?” uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym przypomnieli sobie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne oraz jak je rozpoznawać robiąc zakupy w sklepie.
Aby wykorzystać teorię w praktyce uczniowie wraz z wychowawczyniami zorganizowali wspólne śniadanie. Uczniowie tego dnia przynieśli do szkoły kolorowe warzywa, owoce, chleb oraz inne produkty niezbędne zrobienia kanapek oraz owocowo- jogurtowo- warzywnych koktajli.
Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Wspólne jedzenie zachęciło uczniów do wypróbowania nowych smaków. Ze wszystkich zrobionych koktajli najsmaczniejszy okazał się koktajl ze szpinaku. Zajęcia okazały się być dla dzieci niezwykle interesujące oraz radosne.
Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt.
Śniadanie było przepyszne, urozmaicone. Palce lizać!
Po raz piąty, w przededniu 11 listopada, zaśpiewaliśmy wspólnie o godzinie 11.11 hymn państwowy. W ten sposób dołączamy do akcji „Niepodległa do Hymnu”, zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku.
Przypominamy, że pieśń ta została napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 we Włoszech, a pierwotny tytuł brzmiał "Hymn Legionów Polskich we Włoszech”, autor melodii jest do dziś dnia nieznany. Pierwszy raz została wykonana publicznie 20 lipca 1797 roku, a od 26 lutego 1927 roku jest oficjalnie Hymnem Polski. Obecnie tytuł brzmi "Mazurek Dąbrowskiego” na cześć generała Jana Henryka Dąbrowskiego, współtwórcy Legionów i towarzysza broni Józefa Wybickiego.
Organizatorem wydarzenia w naszej szkole był p. Jarosław Szczerba.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co - aby trwało - trzeba pielęgnować. Uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością.
Dnia 9 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni, wiersze oraz układy taneczne. Przy jego powstawaniu współpracowały ze sobą następujące osoby:
J. Szczerba, E. Danilewicz, A. Dańko, M. Dyśko, J. Bielawska, B. Trzeciak, T. Bałakier, oraz uczniowie klas VIIIb, IVa, IIIa, IIIb, Ia, Ib.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają więcej energii do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku 08-11-2022 dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami przystąpiły do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.
Celem programu było zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania.
Akcja przeprowadzona została w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Dla naszych przedszkolaków był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę - wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.
Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.
Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli część produktów potrzebnych do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, wędliny, jajka, sery, owoce, warzywa i herbata. Zapach roznosił się po całym przedszkolu. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniały uśmiechy.
Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy do zabawy i nauki. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
Udział naszych dzieci w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.
8 listopada klasa III A i klasa III B udały się do miejsca pamięci narodowej w Janowie. Jest to pomnik Orła Białego, który powstał w 1933 roku dla upamiętnienia 15 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Orzeł został rozbity 20 grudnia 1940 roku ale potem odbudowany w 1988roku. Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność.
4 listopada w naszym przedszkolu panowała bajkowa atmosfera ponieważ tego dnia obchodzono „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” . Święto stało się okazją by przypomnieć bajkowych ulubieńców ale również poznać nieznane postaci.
Przedszkolaki tego dnia przyszły w przepięknych strojach, które zaprezentowały podczas balu bajkowych postaci. W tym dniu zabawom, konkursom nie było końca- rozpoznawały postaci i tytuły bajek po rekwizytach, układały bajkowe puzzle, naśladowały sposoby poruszania się bajkowych postaci. Dzieci tego dnia były bardzo aktywne, radosne i szczęśliwe.
Przypominamy, że wpłat na obiady należy dokonywać do 15 dnia każdego miesiąca, prosimy o przestrzeganie tego terminu.
Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, która została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Specjalnie przygotowana dla nich książka zaprasza pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajduje się broszurka pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Klasy pierwsze naszej szkoły odebrały swoje wyprawki przy okazji odwiedzin biblioteki szkolnej, w Dniu Postaci z Bajek, wypożyczając książki na weekend. Otrzymały przy tym pracę domową- narysować ilustrację do wybranej opowieści. Oto rysunki klasy Ib.
3 listopada uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Białegostoku zorganizowaną przez Samorząd Szkolny.
Ich pierwszym punktem była wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru.
Celem Muzeum Pamięci Sybiru jest odkrywanie i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze.
Uczniowie dowiedzieli się o ludziach, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Dowiedzieli się o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych.
Następnie uczestniczyli w lekcji w-fu w Strefie Wysokich Lotów.
Tam mogli oni spełnić marzenia o lataniu i pokonywaniu grawitacji. Każdy mógł skorzystać z atrakcji takich jak największa trampolina sportowa, olbrzymie baseny z gąbkami, belka do pojedynków, poduszka powietrzna do lądowania, podłoga wybijająca, ścianki wspinaczkowe z auto-asekuracją, ścieżki akrobatyczne, kosze do ćwiczenia wsadów, strefę dmuchanych atrakcji i wiele innych!
Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w parku trampolin. Można tam było skorzystać z basenu z gąbkami, poduchy powietrznej, ścianki wspinaczkowej, ścieżek trampolinowych, ogromnego air tracka.
Uczniowie w czasie pobytu mogli połączyć doskonałą zabawę z aktywnością fizyczną.
W drodze powrotnej do Janowa zajechaliśmy oczywiście na pyszny posiłek.
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni oraz pełni wrażeń.
28 października we wszystkich grupach naszego przedszkola i zerówce dzieciaki poznawały walory warzyw z rodziny dyniowatych. Każdy z przedszkolaków tego dnia przyniósł do przedszkola dynię, co pozwoliło nam stworzyć wspaniałą dekorację. Nasze przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także były przebrane w piękne dyniowe stroje. Przedszkolaki dokładnie „badały” dynię - jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywały również kilka dyń pod względem koloru, kształtu, ciężaru. Poznały także warunki, w których dynia wyrasta. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Duże zainteresowanie wzbudziły dynie ozdobne, których wygląd całkowicie odbiegał od wyglądu dyni jadalnej. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni, smakowanie dyni konserwowanej w słoiku. Natomiast twórczym działaniem były prace plastyczne z dynią w roli głównej. Ten dzień był bardzo fajny co widać na zdjęciach poniżej.
Wszyscy znają maksymę księdza Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Zwięzła myśl, która mimo swojej prostej formy posiada bardzo bogate przesłanie, przekazuje pewne prawdy o świecie w imieniu wszystkich ludzi „śpieszmy się”. Nagły upływ czasu wiąże się z pustką po niespodziewanym odejściu bliskiej osoby.
1 listopada jest dniem zadumy i wspominania, tych którzy odeszli. Przychodzimy na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych, przyjaciół, znajomych.
Tradycyjnie, z końcem października, uczniowie porządkowali groby osób związanych z naszą szkołą. 28 października odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie klasy VIII b: Damian Dańko – recytował wiersz, natomiast Adrian Misiewicz odczytał listę osób, których pamięć uczciliśmy.
Następnie młodzież odwiedziła cmentarz, aby zapalić na grobach znicze i odmówić modlitwę za dusze zmarłych nauczycieli, pracowników i kolegów, jako dowód szacunku i pamięci o tych, którzy tworzyli historię szkoły i naszego regionu.
Ostatni tydzień października to czas wielkiej zadumy i moment, gdy odwiedzamy groby najbliższych. Jest to również czas porządkowania nagrobków.
W dniu 25 października, z inicjatywy SU, uczniowie naszej szkoły, z kl.IV-VIII odwiedzili wraz z opiekunem cmentarz w Janowie. Mimo chłodu, dali z siebie wszystko, by zaniedbane i opuszczone groby, o których już od lat nikt nie pamięta, wyglądały również czysto i na swój sposób pięknie.
Uczniowie na kilkunastu zapomnianych mogiłach uprzątnęli opadłe liście, powyrywali chwasty, udekorowali je symbolicznymi wiązankami i zapalili znicze.
Była to dla nich i dla nas wielka lekcja pokory oraz zadumy nad przemijaniem.
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 25 października uczniowie klas pierwszych spotkali się z Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce . Mieli oni okazję porozmawiać z nimi o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Omówiły zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwróciły szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Natomiast rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Podczas rozmowy dzieci bezbłędnie powtórzyły numery alarmowe do służb ratunkowych, w praktyczny sposób uczyli się bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego.
19 października od samego rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas pierwszych ubrani w stroje galowe, dekoracja – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości niemal od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, tańca, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Wreszcie nadszedł czas ślubowania. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności przedstawiając wiadomości z różnych dziedzin. Pokazały, że już w tym wieku są dzielnymi patriotami naszej Ojczyzny, wiedzą jak zachowywać się w szkole, znają zasady ruchu drogowego, umieją tańczyć i śpiewać.
Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, a następnie pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia.
Następnie uczniowie otrzymali życzenia sukcesów w nauce i prezenty od rodziców. Potem do końca dnia była dyskoteka.
Ten dzień na długo zostanie pierwszoklasistom w pamięci.
W bibliotecznym Jesiennym Konkursie „Policz kasztany i żołędzie” wzięło udział 128 czytelników. W słoiku było łącznie 347 kasztanów i żołędzi (159 kasztanów, 188 żołędzi).
Kinga Chwiećko z klasy III B
podała liczbę 355 i to ona była najbliżej prawdy, za co odebrała nagrodę w postaci książki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
13 października 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Janowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrali Pan wójt Jerzy Pogorzelski, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marta Nobert oraz Pan dyrektor Mirosław Krupowicz, który złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń
W części artystycznej uczniowie z klasy V, VI, VII oraz VIII zaprezentowali wiersze, piosenki i życzenia, aby wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
12.10.2022r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.
Zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa dzieci w miejscu ich zamieszkania, na placach zabaw, w drodze do przedszkola. Dzieci dowiedziały się gdzie i jak przechodzić przez ulicę, jak ważne jest noszenie odblasków, jak zachować się gdy dziecko „zgubi się” oraz poznały pozycję „żółwika”, która służy podczas obrony przed agresywnymi zwierzętami. Omówione zostało także umundurowanie policji oraz przedmioty potrzebne w pracy policjanta.