Dzień świętego Mikołaja, czyli popularne Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. Już w IX wieku dzień ten zyskał rangę święta i obchodzony był ku czci świętego Mikołaja – biskupa Miry, który zasłynął jako człowiek niezwykle współczujący i skory do pomocy. Cały swój odziedziczony majątek Mikołaj przekazał biednym i potrzebującym. Od tego czasu datuje się zwyczaj obdarowywania grzecznych dzieci drobnymi prezentami nocą z 5 na 6 grudnia.
Jako że trudno nocą spotkać dzieci w szkole, święty Mikołaj odwiedził nas, jak co roku, w dzień – 6 grudnia. Najwyraźniej wszystkie dzieci od przedszkola aż po klasy ósme były bardzo grzeczne, bo nasz gość miał „pełne ręce roboty” i pełne worki prezentów. Dzielnie pomagały Mu Elfy i Śnieżynki, wzbudzając ogromne podekscytowanie i radość wśród obdarowywanych.
Dzień ten pełen był radości, ciepła i prawdziwej magii zbliżających się świąt. Pamiętajmy, że prezentem na co dzień może być uśmiech, dobre słowo, zwykła ludzka życzliwość. Wówczas Mikołajki zagoszczą u nas każdego dnia.
,,Mikołajki mogą być jak z bajki … Dla każdego!
Dla Tomka, dla Majki,
Dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza …
Więc uwaga!
Dziś Mikołaj zaprasza!”
M. Terlikowska
Właśnie dzisiaj 6 grudnia w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w ,,bajkowy świat”. Nasze Przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były w czerwone ,,mikołajkowe” stroje. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Mikołaja i jego pomocników Elfów. Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom drobne upominki. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenką.
Kampania „Pola Nadziei” to wyjątkowe dzieło, które ma na celu propagowanie bezinteresownej pomocy i niesienie dobra podopiecznym hospicjum i rozwój wolontariatu. Symbolem kampanii jest żonkil- kwiat nadziei, który przypomina nam o ciężko chorych dzieciach. W naszym sąsiedztwie są dzieci czekające na naszą życzliwość i pomoc. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji ” Pola Nadziei” 2022/2023, aby wesprzeć Hospicjum Domowe dla dzieci, prowadzone przez Fundację „Pomóż im”. Pierwszym zadaniem było posadzenie sadzonek żonkili w ogródku szkolnym. Czekamy z niecierpliwością do wiosny, kiedy nasze żonkile zakwitną na znak naszej solidarności z nieuleczalnie chorymi dziećmi.
29 listopada 2022 r. grupy 3,4,5 i 6 latków z naszego przedszkola wyjeżdżały na wycieczkę autokarową do Wioski Świętego Mikołaja położonej w ,,Majątku Howieny” w miejscowości Pomigacze. Chcieliśmy zobaczyć na własne oczy jak mieszka Mikołaj.
Na miejscu bardzo miłe elfy zaprosiły wszystkich do swojej Pracowni na pyszny poczęstunek, czyli rozgrzewającą herbatkę i świąteczne pierniczki. Potem przyszedł czas na spotkanie z Mikołajem, podczas którego każde dziecko mogło podejść, porozmawiać i powiedzieć o swoich wymarzonych prezentach. Po rozstaniu z Mikołajem, dzieci wraz z Elfami wzięły udział w tańcach i zabawach ruchowych, a następnie uczestniczyły w warsztatach, gdzie przy dźwiękach muzyki wykonywały pierniczki i pisały listy z prośbami do Mikołaja. Podpisane listy trafiły do wielkiej skrzynki pocztowej . W drodze na Pocztę dzieci zwiedziły Chatę Mikołaja oraz Żywą Szopkę. Na koniec wizyty każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy Certyfikat Honorowego Gościa Wioski Św. Mikołaja.
To była udana i bardzo ciekawa wycieczka, dzięki której dzieci mogły poczuć magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
29 listopada uczniowie klas 4, 5a oraz 5b odwiedzili Świętego Mikołaja w „Majątku Howieny” w Pomigaczach. Najpierw przywitały nas Elfy i poczęstowały pyszną herbatką oraz pierniczkami. Potem przyszedł Święty Mikołaj i każdy mógł z nim porozmawiać o prezentach, a na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy certyfikaty. Śpiewaliśmy kolędy. Napisaliśmy także listy z prośbami. Elfy przygotowały dla nas ciekawe gry i zabawy, a także mogliśmy zrobić świąteczne pierniczki. Bawiliśmy się znakomicie. Zwiedziliśmy również Chatę Mikołaja oraz Szopkę Bożonarodzeniową, zanieśliśmy listy na Pocztę, a na zakończenie wizyty w Wiosce oglądaliśmy różne zwierzęta.
O godz. 12.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży Ratusza w Białymstoku, a następnie zwiedzaliśmy Muzeum Podlaskie i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o rodzie Branickich. Spacerowaliśmy po pięknym parku przy Pałacu Branickich i podziwialiśmy kamienne rzeźby. Oglądaliśmy zabytki i pomniki na Placu Jana Pawła II.
W radosnych nastrojach wróciliśmy do domów.
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.
25 listopada uczennice klas drugich wraz z uczennicami klasy VIIIa, przebrane w piękne stroje Cyganek i Wróżek, przygotowały wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów nauczania początkowego. W tym dniu szkolna sala gimnastyczna została zamieniona w "Salę Wróżb . Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole . Z twarzy uczniów nie znikał uśmiech , a to dla nas najważniejsze!
Na koniec andrzejkowych obchodów wszyscy uczniowie wzięli udział w dyskotece szkolnej, zabawach tanecznych oraz poczęstunku.
Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Ta popularna przytulanka jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, smutków i radości. Nieraz pociesza, innym razem pomaga zasnąć. Aby uczcić swego wiernego „przyjaciela”, 25 listopada uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wzięli udział w uroczystości z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Już od rana, wraz z dziećmi pojawiły się w szkole misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo duże. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu swoich pupili, uczniowie wysłuchali historii powstania pluszowego misia oraz nauczyli się misiowego okrzyku. Następnie wraz ze swoimi misiami wzięli udział w zagadkach muzycznych. W kolejnej części uroczystości dzieci poznały różnice między pluszowym misiem, a niedźwiedziem oraz mogły się wykazać w zadaniu plastycznym. Uczniowie mieli za zadanie ułożyć puzzle pluszowego misia i niedźwiedzia oraz dopasować do każdego z nich odpowiedni plaster miodu. Wszyscy wspaniale sprostali zadaniu.
Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy, bo trudno wyobrazić sobie świat bez tej przytulanki.
24.11.2022 r. uczniowie z klas IIa i IIb wybrali się na wycieczkę do Lecznicy Zwierząt Eskulap - Usługi Weterynaryjne w Janowie. Celem spotkania było przeprowadzenie wywiadu, poznanie pracy weterynarza oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają opieki, pomocy i leczenia. Uczniowie zapoznali się z wyglądem gabinetu weterynarza, wszystkimi pomieszczeniami. Zobaczyli urządzenia i przybory medyczne, które wykorzystuje się podczas wizyt chorych zwierząt nie tylko kotów i psów, ale także innych zwierząt hodowlanych. Dowiedzieli się w jaki sposób można sprawdzić czy w badanym mleku jest antybiotyk. Poznali urządzenia do badania takie jak stetoskop, mikroskop, stół do zabiegów. Panie podkreśliły konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawali pytania, opowiadali o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły laurkę Paniom pracującym w lecznicy i podziękowały za miłe przyjęcie. Na uczniów również czekała słodka niespodzianka.
Serdecznie dziękujemy za wartościowe spotkanie.
,,MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE, BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ” z takim hasłem uczniowie klasy IIa zachęcali swoich kolegów do wspólnego świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Na korytarzu powstała gazetka z drzewkiem życzliwości, na którym chętni uczniowie podczas przerw mogli napisać swoje miłe słowa, komplementy, pozdrowienia dla wybranej osoby.
Bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
„Legendy – mądre myśli,
legendy – piękne słowa.
Ich szlakiem wędrujemy,
by odkryć je od nowa.
Ruszamy razem w podróż
przez dawne polskie dzieje,
poznamy piękne miejsca
i ciekawostek wiele.”
Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykamy się jeszcze jako dzieci. To właśnie legendy przybliżają nam historię naszego narodu, uczą nas co jest dobre, a co złe. Legendy to też pierwsze historie, które ktoś nam opowiedział. Życie dziecka wypełnione jest baśniami i legendami.
10 listopada w klasach I-III rozstrzygnięty został konkurs plastyczny ,,Z legendą przez Polskę”. Legendy polskie stanowiły atrakcyjną, literacką formę przybliżenia dziejów Polski i ciekawostek geograficznych, a ogłoszony konkurs plastyczny miał na celu rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności; rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci; poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych; ciekawych materiałów oraz technik; rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych.
Dzieci poznawały treść legend polskich, zdobywając wiedzę na temat początków i dawnych dziejów Poznania, Krakowa czy Warszawy. Wśród poznawanych legend znalazły się te popularne oraz mniej znane, między innymi: „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Legenda o Popielu”, „Poznańskie koziołki”, ”Złota Kaczka”, „Waligóra i Wyrwidąb”, „Toruńskie pierniki”, ,,Legenda o Warsie i Sawie”, ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”.
Przy ocenie prac konkursowych brane pod uwagę były walory artystyczne, pomysłowość, oryginalność, zgodność z tematem.
Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia. Spośród mnóstwa pięknych prac wybrano te, które szczególnie się wyróżniały.
Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się:
Klasy I:
Aleksander Grabala kl. Ia
Maja Dańko kl. Ia
Aleksadra Żamojtuk kl. Ib
Maciej Ryszkiewicz kl. Ib
Klasy II:
Weronika Bałaban kl. IIa
Sandra Szkiłądź kl. IIa
Jakub Szczepański kl. IIa
Łukasz Bańkowski kl. IIb
Klasy III:
Hanna Jarmoszko kl. IIIa
Maja Kotowska kl. IIIb
Weronika Jelska kl. IIIb
Weronika Maksimczyk kl. IIIb
Wiktoria Trojgo kl. IIIb
Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości i kreatywności!
25 listopada starsze przedszkolaki tj. grupa ,,Śliweczek” i ,,Jagódki” poznawały zwyczaje andrzejkowe. Dzieci uczestniczyły w zabawach z wróżbami i tańcach przy muzyce.
Przygotowano wiele różnych wróżb, np. wrzucanie pieniążka do wody, ustawianie lewego buta (od serca) przez dziewczynki, następnie przez chłopców, wybieranie koloru gwiazdki, wybieranie jednej cyfry z podanych (1, 2, 3, 4, 5) oraz ulubionego owocu i wiele innych wróżb. Dzieci również bawiły się przy muzyce. Natomiast rodzice przygotowali pyszny słodki poczęstunek. Dzień był pełen radości i wspólnej zabawy.
Jest takie jedno święto
jedno na całym świecie,
którego w kalendarzu,
pewnie nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci,
i to już nie od dzisiaj
dziś święto nad świętami:
Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
O święcie tej postaci nie zapomniały dzieci z naszego przedszkola. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie, duże. Brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy.
Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia. Wspólnie, bawiły się przy misiowych piosenkach. Brały udział w zabawach ruchowych i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom.
Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.
22 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Dzieci poznały rodzaje kredek, kolorowały obrazki i bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”. W każdej grupie wykonane zostały piękne prace , które ozdobiły przedszkolną galerię.
W dniu 16 listopada 2022 r. uczennica naszej szkoły, Gabriela Krasowska z kl. IV, wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku. Mimo ogromnej tremy, która towarzyszyła Gabrieli od samego rana, bardzo ładnie zaprezentowała się w piosence „Idą leśni”. Gratulujemy serdecznie i życzymy wielu sukcesów.