06.10.2022 r. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce oraz zawodnicy UKS Boxing Sokółka uczestniczyli w pokazach boksu w naszej szkole. Mieliśmy przyjemność obejrzeć trening typowo bokserski uczniów pod kierunkiem Tomasza Potapczyka, trenera UKS Boxing Sokółka.
Młodzi i ambitni uczniowie zaprezentowali swoje sportowe umiejętności. W pokazach brały udział dwie grupy kl. 4-8 oraz klasy 1-3. Frekwencja dopisała, a dzieci i młodzież była zadowolona z pokazu.
Stoi pociąg
na peronie-
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-
dokąd z nimi jechać będzie?"
D. Gellner
W pierwszym tygodniu października dzieci z grupy „Poziomki”, „Boróweczki” i „Śliweczki” wyruszyły do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tygodniu pogoda była wyjątkowa piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do kosza. Po powrocie do przedszkola kolorowe liście, kasztany i żołędzie ozdobiły kąciki przyrodniczy oraz posłużyły do różnorodnych prac plastycznych, zabaw matematycznych czy rytmicznych.
6 października 2022 odbyła się wycieczka klas VI i VII do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Byliśmy na trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji w Wisztyńcu, w siedzibie Suwalskiego PK w Turtulu i nad najgłębszym jeziorem w Polsce – Hańczą. Podziwialiśmy też panoramę Suwalszczyzny z Góry Cisowej, punktu widokowego w Smolnikach oraz mostów kolejowych w Stańczykach.
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa czytelnicza i edukacyjna, organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Działania rozpoczęliśmy już 28 września, wykorzystując okazję, jaką było zebranie rodziców. Uczennice klasy VIIIb- Kornelia Skurska i Patrycja Turel- ubrane na czerwono, rozdały przybyłym ulotki informacyjne, jak powinniśmy dbać o swoje serce. Zachęcały również do wspólnego głośnego, rodzinnego czytania.
W akcji wzięła udział niemal cała społeczność szkolna, przychodząc w tym dniu ubrana na czerwono lub mając emblemat serca na ubraniu.
W ramach akcji nasza szkoła podjęła następujące działania:
GŁOŚNE CZYTANIE TEKSTÓW O SERCU
Głośne odczytanie w większym gronie w klasach i na zajęciach świetlicowych utworów dotyczących serca. W tym celu wykorzystaliśmy książki z proponowanej bibliografii:
Bibligrafia Czytamy z Sercem - kliknij aby pobrać
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytaniauczniowie starszych klas czytali fragmenty powieści traktujących o uczuciu, jakim jest miłość, jako że serce, odgrywa w tym względzie kluczową rolę, bo przecież „kochamy sercem”.
SPACER SERC I BIEG SERC
Podczas „Spaceru serc” i „Biegu serc”, jego uczestnicy (ubrani na czerwono lub posiadający emblematy z serduszkiem) rozdali przechodniom stworzone przez Fundację Serce Dziecka ulotki skierowane do rodziców dzieci. Na spacer wyruszyły: panie Beata Trzeciak i Teresa Bałakier z klasami pierwszymi, pani Magdalena Ostapowicz z klasą IIa oraz pani Małgorzata Puzanowska z klasą IIIb.
STWORZENIE WYSTAWY KSIĄŻEK DOTYCZĄCYCH SERCA
Biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek pod hasłem „Miłość nie jedno ma imię”.
Uczniowie, pod kierownictwem nauczycieli, wykorzystując materiały plastyczne przygotowane przez panie bibliotekarki, podjęli szereg innych działań. Polegały one na wspólnym składaniu szablonów serca i pięknym jego zdobieniu, rozwiązywaniu zagadek, labiryntów, łamigłówek, składaniu sercowych puzzli.
Pani Janina Bielawska zaprezentowała pokaz udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem ludzkiego fantomu. Chętni uczniowie również mogli się wykazać tą umiejętnością.
Akcja przyniosła oczekiwane efekty, poprzez wspólne działania i dobrą zabawę poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat serca.
Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 33 w Bytomiu za zaproszenie do II Edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”, jak również,za ogromne zaangażowanie, nauczycielom i uczniom naszej szkoły.
Organizatorzy: Elżbieta Zarzecka, Elżbieta Puzanowska
9 września klasy I- III wybrały się do kina w Sokółce na film "Pies w rozmiarze XXL". Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem oglądały projekcję filmu. Przygody głównego bohatera były wciągające i śmieszne. Wszyscy do szkoły wrócili w dobrym nastroju.
W dniu 5 września 2022r. wszystkie dzieci uczące się w klasach I -III w naszej Szkole uczestniczyły w wycieczce do Milewszczyzny - Parku Kulturowego koło Korycina. Jest to pomnik 1000-letniej historii Ziemi Korycińskiej, wybudowany i oddany do użytku 11 listopada 2018r. z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zgromadzono tu przedmioty służące kiedyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu.
Dzieci zapoznały się z wybranymi rzemiosłami i twórczością wiejską (dywany dwuosnowowe). Zwiedzały rekonstrukcję grodu z X - XII wieku, umocnienia obronne, bramę południową, podgrodzie, majdan grodu, piwnicę, pracownię tkacką i garncarską, zwiedzały także wiatrak typu holenderskiego - znajdujący się na majdanie dawnego grodu. Szczególną atrakcją było samodzielne wypiekanie podpłomyków przez uczestników wycieczki. Na koniec upiekliśmy kiełbaski przy specjalnie do tego celu wybudowanym ognisku.
Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom. Było super!
28 września 2022 przedszkolaki z Janowa wyjeżdżały na wycieczkę autokarową do Białegostoku. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Białostocki Teatr Lalek. Dzieci obejrzały spektakl w reżyserii Roksany Miner "Karmelek”.
Historia rozgrywa się w najmniejszej wsi na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek Karmelek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszyły nasze dzieci.
Karmelek to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiadujemy jest całkowicie niematerialne.
Aktorzy grali na skrzypcach i gitarze- dzieci były zapatrzone w artystów i zasłuchane w muzykę.
Za piękną opowieść podziękowaliśmy aktorom gromkimi brawami.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu była ,, Fabryka Misia”, w której dwie godziny dzieci spędziły na dobrej zabawie. Każdy bawił się wyśmienicie. Każdy znalazł coś dla siebie . Niektóre dzieci bawiły się w kącikach tematycznych, jeszcze inni dużo czasu spędzili na trampolinach, torach przeszkód i basenach z piłeczkami. Niektórzy korzystali też z automatów zręcznościowych, a jeszcze inni wzięli udział w dyskotece z bohaterem "Psiego patrolu”. Były bańki mydlane... małe i ogromne, balony i gwiazdkowe konfetti.
A tak w ogóle była fajna, wesoła zabawa!
Dzieci choć zmęczone, to zadowolone bezpiecznie wróciły do przedszkola.
28 września obchodziliśmy dzień najpopularniejszego owocu na świecie, Światowy Dzień Jabłka
Celem tego święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko, to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potraw z mięsa.
Na zajęciach bibliotecznych i świetlicowych tego dnia, delektowaliśmy się smakiem przepysznych jabłek , głośno czytaliśmy wiersz Jana Brzechwy „Entliczek – pentliczek” oraz wykonaliśmy kosz pełen tych cudownych owoców.
Zachęcamy wszystkich do tego, aby jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu.
Przyszła Pani kolorowa
w okno zastukała.
Cześć dzieciaki
nowa pora do Was zawitała!
Jestem Jesień
mam kosz z podarkami.
Zapraszam tu do mnie
częstujcie się sami!
Autor: Agata Dziechciarczyk
23 września dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały Jesień. Przedszkolaki poznały dary jesieni, przeliczały zbiory oraz śpiewały jesienne piosenki. Nie zabrakło również kolorowych prac plastycznych, jesiennego spaceru i zabaw na placu przedszkolnym.
30 września, w piątek, uczniowie klasy 4 uczestniczyli w „DNIU BIBLIOTEK” zorganizowanym przez GOKSiT w Janowie. Po wysłuchaniu fr. książki „Akademia pana Kleksa” czwartoklasiści układali dalszy ciąg snu jednego z bohaterów. Następnie grali w kalambury dotyczące bajek, które odwiedzali chłopcy z Akademii, dekorowali kolorowymi cekinami okulary pana Kleksa oraz przyklejali w parach piegi, którymi nauczyciel nagradzał uczniów za dobrze wykonane zadania. Na pamiątkę uczestnictwa w akcji czwartoklasiści otrzymali różnokolorowe EKSLIBRYSY.
Czy w bibliotece można znaleźć alfabet? Z tym pytaniem do pań bibliotekarek zwrócili się uczniowie klasy II A. Czy go znaleźli? Jak najbardziej!
W bibliotece bez alfabetu ani rusz! Nasi mali czytelnicy już to wiedzą!
W trakcie wizyty mieli okazję wcielić się w role pisarzy i sprawdzić, gdzie stałaby książka z ich nazwiskiem.
Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą
Międzynarodowy Dzień Pokoju, obchodzony corocznie 21 września, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku. Obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, na nim, widnieje napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie”. Dzień ten, ma zwrócić uwagę społeczeństw na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju na świecie oraz wyrazić sprzeciw wobec wojen.
„Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest również to, by 21 września był obchodzony jako dzień globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy oraz ma stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”.
Z tej okazji w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawka książek pod hasłem - „Pokój na Ziemi zaczyna się w nas samych”.
Wyeksponowanie tytułów książek o tematyce wojennej zachęciło czytelników do sięgnięcia po nie.
Uczniowie klas VIII, w trakcie zajęć bibliotecznych, czytali fragmenty książki o Irenie Sendlerowej zatytułowanej ”Kto uratował jedno życie…” autorstwa Ewy Nowak.
Na zajęciach świetlicowych wychowankowie rozmawiali o tym, że wolność i pokój nie są nam dane raz na zawsze.Czytali również książkę Barbary Gawryluk pt. „Teraz tu jest nasz dom”.
15 września obchodziliśmy na zajęciach świetlicowo - bibliotecznych International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi i zabawy!
Dzień ten, swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, od której przeczytania rozpoczęliśmy świętowanie. Książka opowiada historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i super nauczycielce, zmieniła postrzeganie swojej osoby. Usłyszana historia zainspirowała nas do poszukiwania w swoim otoczeniu kropek, wspólnego wykonania plakatu naszych mocnych stron, kropkowej malowanki XXL, ale przede wszystkim do rozmów o tym, że każdy z nas ma jakiś talent, jest w czymś dobry, a moc kreowania rzeczywistości tkwi w nas! Życzymy sobie i Wam wszystkim, aby idea Dnia Kropki gościła z nami każdego dnia!
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W tym roku, w dwusetną rocznicę wydania, czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W czytaniu wzięli udział:
Pani Irena Kisiel, Romantyczność,
Damian Dańko klasa VIIIb, Świtezianka,
Kornelia Skurska klasa VIIIb, Pani Twardowska,
Adrian Misiewicz klasa VIIIb, Świteź,
Hubert Strankowski klasa VIIIa, To lubię.
Ballady i romanse odkrywają przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022.
Szanowni Państwo, dnia 1 września 2022 r. rozpoczynamy nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Autobusy dowożą uczniów do szkoły zgodnie z rozkładem.
8.00 – Msza Święta w Kościele pod wezwaniem św. Jerzego w Janowie
9.00 – rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na placu przed budynkiem szkoły
9.30 - początek rozwożenia uczniów z klas I-VIII
Wszelkie dodatkowe informacje zostaną Państwu przekazane na miejscu oraz w trakcie spotkań z wychowawcami.
Zajęcia w przedszkolu zgodnie z planem.
Do zobaczenia!
Tadeusz Giełażyn
Dyrektor Zespołu Szkół Samorzadowych w Janowie