Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wrażeń!
Wszystkim Dzieciom życzymy dużo zdrowia, beztroski i wiele radości!
24 maja dzieci z grup 5 i 6 latków z Janowa wyjeżdżały na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem wyjazdu był spektakl w Białostockim Teatrze Lalek pt. "Ślimak"
Po spektaklu dzieci spędziły dwie godziny w Fabryce Misia.
26 kwietnia 2023 r. w klasach I-II odbył się Szkolny Konkurs Kaligraficzny ,,Złotopiórek’’ w którym udział wzięło 15 uczniów.
Piękne pismo wymaga od dziecka wytrwałości, cierpliwości, samodyscypliny i konsekwencji.
Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania oraz wyrabiania nawyku zdrowej rywalizacji.
Wybór mistrzowskiej pracy był niezwykle trudny ponieważ wszystkie dzieci biorące udział bardzo się starały aby to ich praca została zauważona i wyróżniona.
Komisja dokonała oceny prac biorąc pod uwagę:
Jury wyłoniło laureatów w dwóch grupach wiekowych.
Ostatecznie tytuł Mistrza Kaligrafii przypadł:
Emilia Klepacka z klasy 1 a
II miejsce Aleksandra Żamojtuk z klasy 1b
III miejsce Damian Kochanowski z klasy 1b
II miejsce Natalia Szkiładź z klasy 2b
III miejsce Anna Woroniecka z klasy 2b
Laureaci otrzymali dyplomy i upominki, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i drobny upominek.
Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo… każdy może zostać Mistrzem Kaligrafii.
W dniu 29 maja 2023 roku klasy II A, III A, i III B były na wycieczce szkolnej w Warszawie. Najpierw zwiedzaliśmy warszawskie Zoo. ZOO - miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie to wielka, zielona wyspa w środku miasta, miejsce magiczne, pełne ciekawych przygód. Tu można przyjść po wiedzę, wypocząć pośród pięknej przyrody i obserwować wspaniałe zwierzęta. W Zoo znajduje się ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Na trasie pawilony z ptakami, pająkami, gadami.
Następnie pojechaliśmy na Stare Miasto. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Barbakan, Mury miejskie, Pomnik Małego Powstańca. Potem przeszliśmy na taras widokowy (Góra Gnojna). Przewodnik opowiadał o historii stolicy z najpiękniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było CENTRUM NAUKI KOPERNIK – Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki. W Koperniku oglądaliśmy wystawy z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym uczniowie samodzielnie odkrywali zjawiska i zasady rządzące światem.
Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Jedno słowo - mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami wdzięczności. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, a uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli żyjący z dala od matek ślą im najcieplejsze myśli i życzenia.
26 maja 2023r. uczniowie klas I-III zaprosili swoje mamy do szkoły, aby wspólnie uczcić święto Dnia Mamy. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki najpiękniej jak potrafiły. Mamy ze wzruszeniem podziwiały swoje pociechy, a potem gromkimi brawami nagrodziły ich występ.
Były poważne wiersze, wzruszające życzenia, prezentacja multimedialna ze zdjęciami dzieci, skoczne piosenki oraz tańce, ale nie zabrakło też wesołych i śmiesznych akcentów zawartych w utworach, które rozbawiły mamy i bardzo im się spodobały.
Wzruszenie, radość i prezenty wykonane własnoręcznie przez dzieci, którymi mamy zostały obdarowane stworzyły niezapomnianą atmosferę tego święta. Uroczystości zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
Z okazji Dnia Dziecka z serca płynące dla wszystkich
Dzieci życzenia, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach,
a każdy dzień był wspaniałą przygodą.
Niech Wasze dzieciństwo będzie spokojne, radosne
i szczęśliwe oraz żeby trwało jak najdłużej.
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy ZSS w Janowie
17 maja 2023r. w naszej szkole pod kierunkiem nauczycieli: Grażyny Skowrońskiej i Jolanty Masełbas odbył się Konkurs Ortograficzny dla uczniów kl. IV–VIII. Konkurs miał na celu sprawdzenie opanowania zasad ortograficznych i posługiwania się nimi w praktyce, kształtowanie czujności ortograficznej, wyrabianie nawyku poprawnego pisania, motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności potrzebnych w kolejnych etapach kształcenia oraz wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych kompetencji. Wytypowani przez nauczycieli języka polskiego uczniowie pisali dyktanda, pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
W kategorii klas IV–V zwycięzcami zostali:
I miejsce – Damian Ciesnowski kl. Va
II miejsce – Aleksandra Kowalewska kl. V a
III miejsce – Zuzanna Szkiłądź kl. IV
W kategorii klas VI–VIII zwycięzcami zostali:
I miejsce – Kornelia Skurska kl. VIII b
II miejsce – Gabriel Kulfan kl. VI
III miejsce – Wanessa Nasuta kl. VIIIa
Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, iż uczniowie biorący udział w konkursie, doskonale przyswoili zasady ortografii i umieją posługiwać się nimi w praktyce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia ufundowane przez Radę Rodziców.
23 maja dzieci z grup 3 i 4latków z Janowa wyjeżdżały na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem wyjazdu był spektakl w Białostockim Teatrze Lalek pt. "Ślimak"
Po spektaklu dzieci spędziły dwie godziny w Fabryce Misia.
Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie ogłasza nabór na stanowisko główny księgowy.
23 maja 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Do komisji konkursowej wpłynęło 1412 prac. Z naszej szkoły z klas I-III wzięło udział 8 uczniów. Leon Łozowski otrzymał wyróżnienie.
Laureaci otrzymali dyplomy i upominki.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a Leonowi gratulujemy sukcesu i talentu.
Gratulujemy!
09-10 maja 2023r. uczniowie klas I-III udali się do Białegostoku na musical ,,Piotruś Pan” w wykonaniu artystów z Polskiego Teatru Muzycznego. Spektakl „Piotruś Pan” to wesoły musical opowiadający o chłopcu, który postanowił zostać dzieckiem na zawsze. Nie chciał dorosnąć i dzięki temu stał się legendą na miarę dzisiejszych superbohaterów wśród dzieci. Opowiadano o nim bajki, śniono o tym, że gdy przybędzie pod okno dziecka, to zabierze je do magicznej krainy wyobraźni – Nibylandii. Pewnego dnia w towarzystwie wróżki o imieniu Dzwoneczek przybywa do domu państwa Darling i zaprasza rodzeństwo Johna, Michaela oraz Wendy na szaloną przygodę do swojej krainy. Podczas widowiska bohaterowie wraz z publicznością poznali złego kapitana Haka, tykającego krokodyla oraz Wielkiego Wodza Indian.
Dzieci z dużym zaciekawieniem obejrzały przedstawienie, kibicowały Piotrusiowi, przeżywały wspólnie wszystkie przygody. Śmiało można stwierdzić, że wyjazd dostarczył uczestnikom wielu ciekawych wrażeń.
26 kwietnia uczniowie klas ósmych uczestniczyli w Dniu Otwartym ZSCKR w Janowie, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach z weterynarii, mechanizacji i gastronomii. W pracowni chemicznej wykonywali różne doświadczenia. Mogli sprawdzić swoje umiejętności także na strzelnicy wirtualnej.
Wszyscy uczniowie klas 1-3 uczęszczający na zajęcia świetlicowe, wzięli udział w III. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Król-śmieszny stwór”, zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. Zadaniem dzieci było narysowanie postaci króla, na podstawie treści wiersza Danuty Wawiłow pt. „Król”.
Nasza szkolna komisja konkursowa, ze wszystkich wykonanych prac, wyłoniła 6: Emilii Mróz z kl. 2A, Mileny Dałkowskiej z kl. 2B, Natalii Szkiłądź z kl. 2B, Martyny Dereszkiewicz z kl. 3A, Łukasza Woronieckiego z kl. 3A, Weroniki Jelskiej z kl. 3B. Prace te, wzięły udział w konkursie ogólnopolskim.
Na konkurs wpłynęła ogromna ilość rysunków. Komisja biorąc pod uwagę kreatywność, staranność i samodzielność wykonania, w kategorii uczniów klas 2, przyznała naszej uczennicy Emilii Mróz z klasy 2A, wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a Emilce gratulujemy sukcesu i talentu.
(zdjęcia organizatora konkursu)
10 maja 2023r. uczniowie klas: 7, 8a i 8b wyjechali do Białegostoku na musical „Mały Książę” na podst. lektury A. de Saint-Exupery’ego w wykonaniu artystów z Polskiego Teatru Muzycznego. Odwiedzili również Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim. Na Wystawie Głównej mogli samodzielnie wybierać trasy zwiedzania około 100. stanowisk z różnych dziedzin, np. optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. W ciekawy sposób zaprezentowane zostały zjawiska fizyczne, chemiczne ćwiczące koncentrację, pamięć i umiejętność strategicznego myślenia. Uczniowie mogli usiąść za sterami symulatora lotu, za kierownicą symulatorów aut spalinowych i elektrycznych lub wsiąść na motocykl sportowy zamocowany na sprężynie. Przenieśli się do trochę innego świata – świata nauki przez doświadczanie.
W kwietniu - na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej- uczniowie klas I - III uczestniczyli w zajęciach pt. "Biblioteczne koło fortuny kręci się, kręci - wskaż mi wyzwanie - rozwiąż zadanie". Na początku dzieci wysłuchały książeczki "Franklin i książka z biblioteki" i omówiły z panią bibliotekarką przygody głównego bohatera - żółwika Franklina, następnie rozwiązały wiosenną krzyżówkę. Na koniec odbyła się super zabawa z kołem fortuny i zadaniami do wykonania, bądź rozwiązania.
Były to bardzo ciekawe spotkania. Do szkoły wracaliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia!
Przedszkole nr.11 im Jana Brzechwy w Tychach organizowało konkurs plastyczny, na który wysłaliśmy trzy prace (taka ilość była określona w regulaminie organizatora konkursu).
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.
Na konkurs napłynęło bardzo wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. W konkursie wzięło udział ponad 130 przedszkolaków. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:
I miejsce - Julian Kąsek z Miejskiego Przedszkola nr 5, w Puławach
II miejsce - Maja Latusek z Przedszkola Niepublicznego im. ks. Prałata J. Jakieły w Zagórzu
III miejsce - Nadia Lasecka z Przedszkola Miejskiego nr 8, w Toruniu
I wyróżnienie - Anna Duszyńska z Przedszkola nr 19 w Mysłowicach
II wyróżnienie - Carmen Fokszan, z Miejskiego Przedszkola nr 39 „Słoneczko” w Zielonej Górze
https://przedszkole11tychy.pl/wyniki-ogolnopolskiego-konkursu-plastycznego-tworczosc-jana-brzechwy-oczami-dziecka-ilustracje-do-wybranego-utworu-jana-brzechwy/
27 kwietnia 2023 r. w naszym przedszkolu odbył się kolejny konkurs recytatorski z cyklu ,,Siedmiomilowe buty”.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie poezji dziecięcej
- rozwijanie zdolności recytatorskich
- zainteresowanie dzieci poezją
- zachęcanie do występów
- prezentacja umiejętności dzieci
- oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczestnikami były wszystkie chętne dzieci z przedszkola. Uczestnicy przygotowywali dowolnie wybrany wiersz z poezji dziecięcej i wybranego przez siebie poety. Oceniano w dwóch kategoriach: I - dzieci 3 i 4 letnie, II - dzieci 5 i 6 letnie.
I tak:
W kategorii wiekowej 3-4 latków:
I miejsce - Lena Jurgielewicz z grupy 3 latków
II miejsce - Daria Arciuch z grupy 4 latków
III miejsce – Karina Pieciul z grupy 4 latków
Wyróżnienie – Oliwia Pawlukiewicz z grupy 4 latków
W kategorii wiekowej 5 - 6 latków:
I miejsce – Natan Lewicki z grupy 6 latków
II miejsce – Wojciech Ogił z grupy 5 latków
III miejsce – Zofia Kolędo z grupy 5 latków
Wyróżnienia – Aurelia Malewicz z grupy 6 latków
- Wojciech Wysocki z grupy 6 latków
- Miłosz Dańko z grupy 5 latków
Zwycięzcy i wyróżnieni przedszkolacy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Pozostali uczestnicy za udział w konkursie otrzymali książeczki - malowanki oraz pamiątkowe dyplomy:
Zuzia Bogdan, Wiktor Misiewicz, Julia Wysocka,
Klaudia Woroniecka, Ola Szczepańczuk, Dariusz Ziniuk,
Kamil Czajkowski, Paulina Jarząbek, Mikołaj Piekut,
Gabriela Misztal, Ewa Szkiłądź, Jakub Lewandowski,
Arkady Malewicz, Zuzia Piekut, Daria Michnowicz,
Magda Wysocka, Lilka Kulfan.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy!
,,Gdy Ci zwierzę zachoruje
wiedz, że człowiek się znajduje
co wybrał zawód taki,
w którym leczy się zwierzaki.
On przez lata swej praktyki
podpatrywał ich nawyki
i zdobywał doświadczenie
jak wygląda ich leczenie.
Teraz szczepi, bada, radzi
co kto tylko przyprowadzi
koty, ptaki, psy, gryzonie
z przyjemnością bierze w dłonie."
Przedszkolaki z grup „Poziomki”, „Boróweczki” i ,,Śliweczki” wybrały się na wycieczkę do Gabinetu Weterynaryjnego "Eskulap” w Janowie.
Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia.
Przedszkolaki obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Przedszkolaki brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem.
Na zakończenie wizyty dzieci podziękowały za miłe przyjęcie. Na pamiątkę spotkania otrzymały magnesy na lodówkę oraz soczki i słodkie przekąski. Dziękujemy właścicielom i pracownikom za miłe spotkanie.
Przedszkolaki wychodziły do Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach "Kto przytuli Misia Tulisia? - spotkanie z najlepszym przyjacielem Misiem”. Zajęcia przygotowano na podstawie książki Davida Mellinga pt. ,,Kto przytuli Misia Tulisia”.
Dziękujemy za zaproszenie i ciekawe zajęcia.
3 maja 2023 roku przypada 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych - ustawa zasadnicza regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Głównymi jej twórcami byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski.
Podczas uroczystej akademii uczniowie klas V-VI przypomnieli nam, jak doszło do tego ważnego wydarzenia . Kontynuowanie pięknej tradycji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji narodowej. Po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość – wartości, które pozwoliły Polakom przetrwać. Powinniśmy znać historię naszego kraju i nie możemy wstydzić się bycia Polakiem.
Na akademii wykorzystano materiały Fundacji Przyszłość Podlasia w ramach kampanii edukacyjno-patriotycznej „Dumni z Polski”. Misją Fundacji jest promowanie polskiej tradycji niepodległościowej i upamiętnianie postaci szczególnie zasłużonych w walce o niepodległość.