Nawigacja

  • Gabriela Krasowska z kl. IV na Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Sokółce

    19 kwietnia 2023 r. odbył się finał III Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanego przez Samorządową Szkołę Muzyczną I stopnia w Sokółce.

    Na scenie wystąpili uczestnicy, którzy przeszli pierwszy etap Festiwalu,  polegający na nagraniu materiału audio-wideo i przesłaniu go do organizatora. Spośród trzydziestu zgłoszeń organizatorzy wybrali dwudziestu uczestników, wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły, Gabriela Krasowska.

    Gabriela zaśpiewała piosenkę "Puszek-Okruszek" z repertuaru Natalii Kukulskiej.

    Festiwal nie miał formuły konkursu i nie przyznawano miejsc, natomiast jury Festiwalu, podkreśliło i gratulował bardzo dobrego występu naszej uczennicy.
     

    Gratulujemy Gabrieli i życzymy dalszych sukcesów.

    Jak śpiewała Gabrysia, można posłuchać pod zamieszczonym linkiem, od 1 minuty 40 sekundy nagrania.

    https://youtu.be/wMr_VSIO0go

     

     

  • 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

    W tym roku nasza szkoła włączyła się 19. kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz udziału w akcji Żonkile, patronem której jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
    W związku z tym została przygotowana wystawka okolicznościowa, przedstawiająca fotografie z tamtego okresu. Uczniowie zajęli się wycinaniem i sklejaniem papierowych żonkili, które w dniu wybuchu powstania uczennice: Emilia Kimborowicz i Kornelia Skurska rozdały swoim koleżankom i kolegom.
    W ramach akcji w bibliotece szkolnej wyeksponowano książki, poruszającą tematykę żydowską.
    Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania opowiadań przygotowanych przez Muzeum POLIN.
    Były to:
    "Takich dwóch, jak nas trzech", w tekście Katarzyny Ryrych odkrywamy wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć (klasa IV).
    Opowiadania „Prawdziwi przyjaciele”, poruszającego problem II wojny światowej, społeczności żydowskiej, tożsamości, wykluczenia, wysłuchali uczniowie klasy VI.
    W 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku trafiła na ekrany klasyka polskiego reportażu- premiera animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem". Hanna Krall rozmawia z Markiem Edelmanem- uczestnikiem i jednym z przywódców powstania w getcie. Reportażu wysłuchała i obejrzała klasa VIIIa.
    Patron akcji: Biblioteka Szkolna 

  • Sprzątamy dla Polski

    W piątek 21 kwietnia 2023 nasza szkoła przyłącza się do udziału w ogólnokrajowej akcji Sprzątamy dla Polski

  • Realizacja II modułu projektu edukacyjnego ,,Czytamy z klasą - lekturki spod chmurki”

    W ramach II modułu ,,Podróżowanie po Europie"  klasa IIa przeczytała lekturę ,,Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren.  Odszukaliśmy na mapie kraj związany z przeczytaną lekturą- Szwecję. Wykonaliśmy  zadanie ,,Poznajemy miejscowość, kraj". Wspólnie z nauczycielem szukaliśmy informacji w Internecie na temat Bullerbyn i Szwecji. Wykonaliśmy plakaty związane z zabytkami tego kraju. Poznaliśmy zasady zachowania w przypadku zgubienia się- powstała Księga Bezpieczeństwa.

    Zilustrowaliśmy ulubione przygody bohaterów Bullerbyn i przedstawiliśmy je za pomocą ,,Lekturki na lince", którą powiesiliśmy w sali.

    W lekturniku uzupełniliśmy wszystkie strony związane z drugą propozycją książkową. W Dniu Pizzy- 9 lutego -na zaprojektowanej ,,pizzy lekturkowej" przedstawialiśmy przygody bohaterów lektury. Następnie wybraliśmy się do pobliskiej pizzerii, by poznać pracę pizzermana oraz spędzić miło czas.

    Z różnorodnych materiałów (pudełka, patyczki, klocki, figurki) powstała makieta Bullerbyn - Zagroda Północna, Zagroda Środkowa oraz Zagroda Południowa. Dobra wpółpraca dała nam wiele radości i satysfakcji z powstałego dzieła.

    Z ogromnym zapałem i chęcią do pracy będziemy wykonywać kolejne zadania z modułu III.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

    DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypadł 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych trwały aż do końca marca 2023.

    W ramach DBI uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w kursach na platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła oraz lekcjach on-line  organizowanych na saferinternet.pl. Podczas zajęć świetlicowych, zajęć rewalidacyjnych oraz lekcji on-line uczniowie dowiedzieli się m. in. czym są wirusy komputerowe, jakie szkody mogą wyrządzić oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać z aplikacji i gier wideo by uniknąć zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem. Uczniowie i uczennice poznali też odpowiedź na pytanie: dlaczego nie powinniśmy klikać w dziwne linki?

    Dzięki wykonanym lapbookom ,,Bezpieczeństwo w Internecie”, ćwiczeniom interaktywnym na portalu Wordwall oraz filmom edukacyjnym  ,,Owce w sieci” czy ,, Plik i Folder na ścieżkach Internetu”  znają już odpowiedzi na pytania:

    • Co to: netykieta, haker, cyberprzemoc, plagiat?
    • Gdzie zgłosić cyberprzemoc?
    • Kto mi pomoże, gdy czuję się zagrożony w Internecie?
    • Jak stworzyć bezpieczne hasło?
    • Jakie są pozytywne i negatywne strony Internetu?
    • Jakie są zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz domowe zasady ekranowe?

     

    Adresy stron dotyczących bezpieczeństwa w Internecie:

    www.sieciaki.pl

    www.helpline.org.pl

    www.saferinternet.pl

    www.bezpiecznypc.pl

    www.dzieckowsieci.fdn.pl

  • Wesołych Świąt

    Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi, emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom oraz uczniom w imieniu własnym i całej społeczności Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych w atmosferze domowego ciepła.

    Dyrekcja

  • Konkurs recytatorski ,,Wiersze, które bawią i uczą”

    21 marca 2023r.  w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. ,,Wiersze, które bawią i uczą”. 29 uczniów klas I-III zaprezentowało wiersze polskich poetów. Poziom przygotowania uczestników tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Dzieci sięgały najczęściej po utwory klasyków – Jana Brzechwy i Juliana Tuwima – jednak nie zabrakło wierszy innych polskich poetów: Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredro, Tadeusza Kubiaka.

    Zgodnie z regulaminem konkursu jury zwróciło szczególną uwagę na dobór repertuaru, dykcję, interpretację i ogólne wrażenie artystyczne. Po trudnej i długiej naradzie jury wyłoniło zwycięzców:

    Klasy I:

    I miejce: Damian Kochanowski kl. Ib

    II miejsce Leon Łozowski kl. Ib

    III miejsce Marcel Jurgielewicz kl. Ia

    Klasy II:

    I miejsce: Milena Dałkowska kl. IIb

    II miejsce: Joanna Hołowieszko kl. IIa

    III miejsce Antonina Łuckiewicz kl. IIb

    Klasy III:

    I miejsce: Filip Błahuszewski kl. IIIb

    II miejsce: Justyna Kieżel  kl.IIIb

    III miejsce Konrad Dańko  kl.IIIb

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie, dzielenie się pięknem poezji i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie w następnym roku szkolnym.

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Jak co roku dnia 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku z inicjatywy Kataru. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat specyfiki tego zaburzenia i potrzeb osób nim dotkniętych.

       Symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Tego dnia odbywają się w wielu miejscach marsze i happeningi propagujące wiedzę o autyzmie i uwrażliwiające na potrzeby osób nim dotkniętych. Wiele obiektów użyteczności publicznej i zabytków oświetlonych jest tego dnia na niebiesko.

       Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również włączyli się w obchody Światowego  Dnia Świadomości Autyzmu. W poniedziałek 3 kwietnia na znak łączności i solidarności z osobami autystycznymi większość ubrała się na niebiesko lub dołączyła do swej garderoby niebieski element dekoracyjny, np. serduszko lub wstążkę. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki  wyjaśniające  czym jest autyzm, mówiące o potrzebach dzieci dotkniętych spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera. W klasach odbyły się pogadanki, prezentacje, projekcje filmów „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, „Świat oczami dziecka autystycznego”, ,,Autyzm! Chcemy być sobą”, „Amazing things happen” oraz powstały plakaty nawiązujące do tego dnia.

       Hasło „nie bądź zielony w temacie autyzmu - zaświeć się na niebiesko ”niech nam przypomina nie tylko w kwietniu, ale każdego dnia, że obok nas jest kolega czy koleżanka mająca po prostu troszkę inne spojrzenie na świat niż my.

  • Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu

    Wiosna jest już całkiem blisko. 
    Idzie z koszem i walizką. 
    A z koszyka i z walizki wyglądają świeże listki. 
    I wystawia nos tulipan, ciągle Wiosnę o coś pyta.
    - Nie nudź! - mówi Wiosna krótko. 
    - Zaraz znajdziesz się w ogródku!

    21 marca 2023r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Rozpoczęliśmy dzień wiosennym spacerem z Marzanną. Szukaliśmy oznak wiosny w bliskim otoczeniu naszego przedszkola.

    Wychowawczynie w swoich grupach przygotowały  zajęcia związane z nadejściem wiosny. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie, słuchały wiosennych opowiadań i wierszy, oglądały filmy o zwiastunach wiosny, wykonały wiosenne prace. Co grupa to inne pomysły.

  • Dzień Kobiet

    8 marca cała męska część naszej szkoły składała życzenia paniom i dziewczynom z okazji ich święta – Dnia Kobiet. Na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel, w czasie którego wiersze poświęcone paniom recytowali uczniowie klasy 5a, zaś dziewczyny z grupy wokalnej pana Szczerby oraz Leon Łozowski z klasy I zaprezentowali się w kilku piosenkach. Była to zarazem okazja do wręczenia nagród za występy w Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w styczniu.

  • Wyjazd na spektakl ,,Mała, zielona planeta”

    27 lutego 2023r. uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym wrocławskiego Teatru Artenes pt. ,,Mała, zielona planeta”.  Spektakl promował wiele wartości, jakie młody widz mógł poznać, m.in.: szacunek do przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za dobro wspólne, świadomość wpływu na otaczające środowisko.

    Wszystko to zaprezentowało rodzeństwo przeżywające przygody(w tym także niebezpieczne), Matka Natura i Mistrz ciemnej mocy. Dzieci świetnie się bawiły, a radość, strach, zdziwienie i napięcie towarzyszyły nam do końca przedstawienia.

  • Światowy Dzień Teatru

    Światowy Dzień Teatru - święto teatru ustanowione w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa Prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Obchody Dnia Teatru

    Źródło: https://halloween.friko.net/dzien-teatru.html

    W ramach obchodów tego święta (wprawdzie nieco wcześniej, ale każdy szanujący się Teatr ma wypełniony terminarz spektakli) 3. marca, na zaproszenie pań bibliotekarek, gościliśmy w naszej szkole Teatrzyk pod Orzełkiem, ze spektaklem „3x Królewna 3x Smok”

    Widzami byli: przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami. Spektakl został przyjęty przez wszystkich bardzo entuzjastycznie.

  • Tydzień z dinozaurami

    26 lutego to Dzień Dinozaura. W tym dniu obchodzone jest święto znanych, prehistorycznych stworzeń. W naszym przedszkolu grupy 3,4,5 i 6 latków świętowały cały tydzień.

    Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały oraz co się stało, że te gatunki wyginęły.  Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa, bo to dzięki niemu tak dużo wiemy o tych stworzeniach . Dzieci zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów, oglądały filmy edukacyjne przedstawiające historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Jak się okazało trudne nazwy niektórych z nich nie są straszne dla naszych przedszkolaków, wszyscy sobie z nimi poradzili.

    Było dużo "dinozaurowych” prac plastycznych, wesołej zabawy…, ciasteczka przedstawiające szkielety dinozaurów też były oraz fotobudka  przedstawiająca Triceratopsa.

    Wszystkim dzieciom ,rodzicom i uczennicy klasy VII dziękujemy za  przyniesienia zabawkowych dinozaurów, książeczek i oczywiście ciasteczek.

  • „Zerówka” w bibliotece

    23. lutego do biblioteki szkolnej zawitali niecodzienni goście. Niecodzienni, ponieważ była to ich pierwsza wizyta. Mali uczniowie zostali przyjęci w poczet czytelników- zostały założone im karty czytelnika i tym samym mogli wybrać dla siebie książkę do domu. Maluchy dowiedziały się, czym różni się biblioteka od księgarni.

    Dodatkową atrakcją była przedstawiona bajka w formie teatrzyku kamishibai. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały historyjkę o koziołkach i złym wilku.

  • Wyjazd na spektakl „Balladyna”

    28 lutego 2023r. uczniowie klas 7, 8a, 8b wyjeżdżali do kina „Sokół” w Sokółce na spektakl teatralny „Balladyna”, przygotowany w wersji tradycyjnej, przez artystów z Teatru ARTENES z Wrocławia. Przesłanie tej romantycznej baśni, pomimo upływającego czasu, nie traci na wartości. Nie należy za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia kariery, trzeba pamiętać o najbliższych, których nie wolno poświęcać dla osiągnięcia własnych celów.Za każdy zły czyn spotka człowieka kara. Pomysłowe dekoracje, piękne stroje aktorów, nastrojowa muzyka zachwyciły publiczność, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.

  • Wyjazd na spektakl "Nowele"

    27 lutego 2023r. uczniowie klas 4, 5a, 5b oraz 6. wyjeżdżali do kina „Sokół” w Sokółce na spektakl teatralny pt. „Nowele” przygotowany przez artystów z Teatru ARTENES z Wrocławia. Konstrukcję sztuki stanowiły adaptacje trzech nowel: B.Prusa: „Katarynka” i „Kamizelka” oraz H.Sienkiewicza- „Janko Muzykant”. Ładne dekoracje, stroje artystów oraz piosenki w ich wykonaniu, muzyka zachwyciły publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

  • Wyjazd do kina

    28 lutego 2023 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły i dzieci 5 i 6-letnie z przedszkola były na przedstawieniu teatralnym pt. "Mała, zielona planeta". Spektakl ten miał miejsce w kinie Sokół w Sokółce. W przedstawieniu grali aktorzy z wrocławskiego Teatru ARTENES. Poprzez spektakl promowane były takie wartości jak szacunek dla przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za wspólne dobro i świadomość wpływu na otaczające nas środowisko. Dzieci przyswoiły wiedzę o segregacji śmieci oraz uświadomiły potrzebę dbania o naszą planetę Ziemię, aby była piękna, zielona i czysta.

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego.

    Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

    W XV wieku Polacy byli najlepszymi mówcami w Europie. Dzisiaj trudno nam w to uwierzyć, gdy słyszymy przemówienia polityków, niekulturalne dyskusje dziennikarzy i pełne ekspresji rozmowy uczniów. Zapominamy o poprawnej stylistyce, a kultura rozmowy pozostawia wiele do życzenia.

    Stare przysłowie mówi: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Można by je rozszerzyć: „Jak Cię słyszą, tak Cię oceniają i tak Cię traktują”. Dlatego też dbajmy o kulturę języka, zaglądajmy do słowników i poradników językowych.

    W tym roku zadania, z którymi mierzyli się uczniowie zostały zaszyfrowane przy pomocy kodów QR. Młodzież, przy pomocy skanera kodów (ukłon w stronę nowoczesnych technologiiinformacyjno- komunikacyjnych) miała odczytać pytania i na nie odpowiedzieć.

    Ku radości nauczycieli polonistów, znalazło się grono uczniów, które podjęło wyzwanie i zmierzyło się z przygotowanymi zadaniami.

  • Akcja charytatywna „Słodki wtorek”

    21.02.2023r. Przedszkolaki wzięły udział w kiermaszu ciast i słodkości ph. ,,Słodki wtorek”. Akcję zorganizowało szkolne koło wolontariatu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży smakołyków przekazane zostaną państwu Szkiłądź z Teolina, którym spłonął dom.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za wsparcie!

     

strona: