Nawigacja

  • Szkolna Olimpijka klas I-III

    W dniu 22 października 2023r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w Olimpijce Szkolnej, która odbyła się na Hali Sportowej ZSCKZ w Janowie. Dzieci zostały podzielone na dwa zespoły w każdej grupie wiekowej, które rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach. Wszyscy uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni medalami.

    Było dużo zabawy, pełnej emocji i przeżyć!

  • Dyskoteka

    Dnia 19.10.2023r odbyła się dyskoteka przebierańców w klasach IV - VIII. Frekwencja uczniów była wysoka a przebrania niesamowite. Wszyscy dobrze się bawili,  tańcom nie było końca. Zabawa trwała 4 godziny i nie zwalniała ani razu. Nasi imprezowicze bezpiecznie wrocili do domu tanecznym krokiem.

  • Dzień Drzewa i 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

    10 października 2023 r. w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Drzewa. Każdy z nas wie, że drzewa odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Wytwarzają tlen, filtrują powietrze pochłaniając i neutralizując substancje toksyczne m.in. dwutlenek węgla. Drzewa są idealnym miejscem do schronienia w upalne dni. Służą jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne i przeciwpowodziowe, zmniejszają skutki globalnego ocieplenia.

    Na zajęciach świetlicowych uczniowie obejrzeli film edukacyjny „O dobrym drzewie”, wyklejali, malowali drzewa, rozwiązywali quizy o drzewach, budowali z klocków nietypowe drzewka, rozpoznawali gatunki drzew rosnących w naszym otoczeniu.

    Drzewa całe swoje życie pozostają w ziemi, z której wyrosły, zawsze towarzyszą człowiekowi ze względu na swą długowieczność, często są niemymi świadkami historii. Dlatego też w ramach Dnia Drzewa oraz upamiętnienia przypadającej 14 października 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy i Panem Dyrektorem Mirosławem Krupowiczem, zasadzili na terenie szkoły pamiątkowe drzewo.

    Niech ten posadzony piękny buk, pielęgnowany przez wychowanków, wzrasta i świadczy o ważności edukacji i naszym szacunku dla przeszłości i teraźniejszości.

  • Wycieczka do Wioski Dyniowej w Pomigaczach

    9 października 2023 roku dzieci z przedszkola wyjeżdżały do Wioski Dyniowej, która znajduje się na terenie Majątku Howieny w Pomigaczach.

    Dekoracje pełne dyń, snopków siana oraz kukurydzy wprowadziły wszystkich w jesienny klimat, aby dzieci z uśmiechem na twarzy wspominały tę porę roku. W programie były jesienne konkurencje min. dyniowy slalom, mini labirynt z siana, król kukurydzy, zabawy na świeżym powietrzu oraz spacer po w mini Zoo i karmienie zwierząt. Na koniec w piwniczce dzieci próbowały dyniowego soku oraz obejrzały prezentację z dynią w rolach głównych.

  • 28 września - Światowy Dzień Jabłka

    Świętowanie tego dnia, miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie!

    Zajęcia w naszej świetlicy rozpoczęliśmy głośnym odczytaniem wiersza Jana Brzechwy „Entliczek, pentliczek”, obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat rodzajów jabłek i ich zastosowania, wykonaliśmy kolorowe jabłuszka, a na koniec zjedliśmy przyniesione przez każdego ucznia soczyste owoce. Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło.

  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    15 września jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Tego dnia w naszej świetlicy „królowały” kropki. Zaczęliśmy świętowanie od obejrzenia filmu pt. „Kropka” . Opowiada on o małej uczennicy Vashti, która dzięki kropce i nauczycielce plastyki, odkrywa w sobie talent plastyczny, a przede wszystkim zaczyna wierzyć w swoje możliwości. Następnie pochwaliliśmy się swoimi talentami oraz wykonaliśmy kolorowe „kropki mocy”, które ozdobiły naszą „Galerię” 

    Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: w każdym z  nas drzemie jakiś talent, wystarczy tylko uwierzyć  w siebie!!

  • Wycieczka Wieliczka-Tatry-Kraków

    W dniach 2-4 października 2023 uczniowie klas 5-8 uczestniczyli w wycieczce, w czasie której zwiedzili dawną kopalnię soli w  Wieliczce, odbyli spacer Doliną Kościeliską w Tatrach, zobaczyli Jaskinię Mroźną, na krótko zatrzymali się w zimowej stolicy Polski - Zakopanem, gdzie zobaczyli skocznię narciarską i zrobili zakupy na Krupówkach, a ostatniego dnia zwiedzili zamek na Wawelu i rynek starego miasta w Krakowie.

  • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. CZYTAMY Z SERCEM


    Po raz drugi Biblioteka Szkoły Podstawowej w Janowie zorganizowała akcję „ Czytamy z Sercem”, która łączy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Główne cele akcji, to promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa oraz poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu i jego funkcjonowania. Rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
    Do udziału w akcji zaprosiliśmy uczniów klas 1 – 8 wraz z nauczycielami, dzieląc uczestników na dwie grupy wiekowe. Obie grupy rozpoczęły spotkanie „Rozgrzewką Serc”, przy energetycznej muzyce, poprowadzone przez Gabrysię Krasowską, pod kierownictwem nauczyciela wychowania fizycznego Pani Małgorzaty Krahel.
    Aktywna rozgrzewka entuzjastycznie została przyjęta przez uczniów. Dotlenieni i pełni pozytywnej energii uczestnicy zostali zaproszeni do wysłuchania fragmentów czytanych przez rodziców.
    W grupie klas 4 – 8 Pani Eliza Doroszkiewicz odczytała fragment książki Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”, a w grupie klas 1 – 3 Pani Agata Łozowska odczytała fragment opowiadania Justyny Bednarek „Historie spod podłogi. Serce.”
    Akcja miała formę pikniku. Korzystając z ładnej pogody, uczniowie w plenerze, siedząc na kocach, czytali swoje ulubione książki, w ten sposób włączając się w akcję głośnego czytania.
    Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Tadeusz Giełażyn, dziękując wszystkim za udział w akcji i zachęcając do aktywnego trybu życia oraz głośnego czytania wraz z rodzicami. 

  • KINO i STREFA WYSOKICH LOTÓW

    20 września uczniowie klas czwartych i piątej wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Białegostoku. 

    W kinie Helios Jurowiecka obejrzeli wzruszający film "O Psie, który jeździł koleją". Następną atrakcją była lekcja wf-u z trenerami w Strefie Wysokich Lotów.Tu mieli okazję poskakać na trampolinach i uczestniczyć w wielu konkursach. Po ogromnym wysiłku fizycznym dzieci udały się na obiad. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy wrócili szczęśliwie do domów.

  • Narodowe Czytanie 2023 - Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

     

    13 września 2023 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Janowie włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, promującą czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Patronem honorowym akcji była para prezydencka. W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił nas do czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, powieści podejmującej m.in. tematykę powstania styczniowego, którego 160- lecie obchodzone jest w 2023 roku.

    W klimat powieści wprowadziły nas kadry z filmu „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego.

    W dalszej części uczestnicy wysłuchali legendy o Janie i Cecylii, czytanej przez nauczycieli i uczniów.

    Na zakończenie, w krótkim filmiku, odtwórcy ról Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza zachęcili do sięgnięcia po lekturę, zwracając uwagę na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

    Do tego przesłania dołączył również Dyrektor Tadeusz Giełażyn, który przybliżył słuchaczom historię kresów wschodnich oraz zachęcił do sięgania po literaturę polską.

     

    Organizator: biblioteka szkolna

  • Nabór - Księgowy w Zespole Szkół Samorządowych w Janowie

  • Zakończenie projektu "Lekturki spod chmurki - czytam z klasą”.

    Klasa 2a zakończyła realizację międzynarodowego projektu czytelniczego pt. „Lekturki spod chmurki – czytam z klasą”. Hasłem przewodnim tegorocznej IV edycji było „Podróżowanie przez czytanie”. Nasza ostatnia przygoda czytelnicza (Podróże po świecie) zakończyła się w Afryce. Po przeczytaniu książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”, wybraliśmy się w wirtualną podróż po Czarnym Lądzie. Krocząc śladami polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka zwiedziliśmy kolejne ciekawe miejsca. Nauczyliśmy się składać ubrania, pakować walizkę, a nawet prać własne skarpetki. Wypełniliśmy ostatnie strony lekturnika. Wspólnie z klasa IIb zorganizowaliśmy szkolny happening z okazji Światowego Dnia Książki, który przypada 23 kwietnia. Kolejnym zadaniem jakie wykonaliśmy było zaprojektowanie i wykonanie zakładek do książek. Powstały piękne zakładki w kształcie afrykańskich zwierząt. Zorganizowaliśmy też lekcję pod chmurką, na której nie zabrakło głośnego czytania fragmentów książki. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy piękne afrykańskie maski, dzięki którym mogliśmy poczuć się jak mieszkańcy czarnego lądu.

    Ostatnim zadaniem, a wręcz nagrodą była wycieczka do ZOO w Warszawie w celu zobaczenia na własne oczy niezwykłych afrykańskich zwierząt. Udział w projekcie dał nam możliwość rozwoju kreatywności oraz sprawił wiele radości. Dziękujemy serdecznie za możliwość udziału w tak fantastycznym projekcie!

  • Olimpijka klas I-III

    20 czerwca 2023 roku na hali sportowej w ZSCKR w Janowie odbyły się zawody sportowe uczniów klas I–III „Olimpijka”. Po krótkiej rozgrzewce młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Kibicowali im koledzy i koleżanki z klas. Zawody odbywały się w trzech grupach wiekowych: klasy I, klasy II oraz klasy III.
               Zwyciężyły klasy I b, II b i III grupa A, choć przewaga była minimalna. Na koniec nie zabrakło zabawy w ,,Gąski gąski do domu”. W rolę wilków wcieliły się Panie Wychowawczynie.

     Dzieci wykazały się ogromną sprawnością ruchową. Zawody wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Przebiegły w radosnej i miłej atmosferze.

  • WYCIECZKA "PŁYWAMY PO MAZURACH"

    Dnia 13 czerwca 2023 roku uczniowie klas: I a, I b i II b uczestniczyli w wycieczce do Rucianego Nida i Kadzidłowa.

    Pierwszym punktem wycieczki był rejs statkiem po Jeziorze Nidzkim. Uczniowie obserwowali panoramę Rucianego Nida oraz walory przyrodnicze regionu ze statku.

    Po godzinnym rejsie statkiem udaliśmy się do restauracji ,,Cezar” na obiad i pyszne lody.

    Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt tzw. ,,Mazurskiego Safari”. Wychowankowie spędzili niezapomniane dwie godziny na spacerze po parku z przewodnikiem, który opowiadał o zwierzętach, ich biologii, zwyczajach i konieczności ochrony.

    Miejsce jest bardzo atrakcyjne, dające możliwość obcowania i głaskania niektórych zwierząt. Największe wrażenie wywarła na dzieciach wataha wilków.

    Wycieczka była interesującym doświadczeniem, a kontakt z przyrodą na długo pozostanie w pamięci.

    Zaopatrzeni w drobne pamiątki z wycieczki, pełni wrażeń, uczniowie wrócili do swoich domów.

  • Projekt Szymborska

    Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Stosowna uchwała została przyjęta 16 listopada 2022 r. podczas posiedzenia izby.


    Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.


    https://www.szymborska.org.pl/projekty/rok-szymborskiej/


    W związku z tym, z inicjatywy biblioteki , nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Mistrzyni Szymborska.


    Uczniowie mieli okazję poznać bliżej poetkę dzięki ciekawostkom zamieszczonym na specjalnie przygotowanej gazetce.


    W ramach projektu został zorganizowany konkurs kaligraficzny na najładniej zapisany wiersz Wisławy Szymborskiej. Konkurs ten jest pierwszym z cyklu konkursów dotyczących poetki. Na drugą odsłonę zapraszamy w nowym roku szkolnym.


    A oto wyniki konkursu:
    I miejsce- Emilia Kimborowicz
    II miejsce- Weronika Maksimczyk
    III miejsce- Celina Kamińska.


    Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Osoby wyróżnione to: Kornelia Skurska, Gabriela Bałakier, Natalia Paszko, Maria Potocka, Patrycja Turel, Natalia Kopeć, Sylwia Olchanowska.


    Wszystkim serdecznie dziękują i gratulują: panie bibliotekarki. 

     

  • Konkurs matematyczny w klasach III.

    26 kwietnia w klasach III A i III B odbył się szkolny konkurs matematyczny "Mały matematyk”. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Celem konkursu była popularyzacja matematyki wśród uczniów klas trzecich,  rozbudzenie zainteresowań matematycznych,  doskonalenie umiejętności logicznego myślenia.

    Zwycięzcami zostali:

    I miejsce – Filip Błahuszewski - kl. III B

    II miejsce – Maja Kotowska – kl. III B

    III miejsce – Hanna Jarmoszko – kl. III A

    Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki ufundowane prze Radę Rodziców.

  • Konkurs Piosenki Przedszkolaka „Wesołe nutki”

    W naszym przedszkolu odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolaka pt. ,,Wesołe nutki”. Wzięły w nim udział śpiewające dzieci z grupy 3,4,5 i 6 latków naszego przedszkola.

    Nie było łatwo wytypować zwycięzców. Komisja konkursowa nie miała wyjścia i musiała zdecydować.

    Zwycięzcy:

    I miejsce- Wojtek Ogił z piosenką "Siema”- grupa 5 latków

    I miejsce- Jaś Struczewski z piosenką "To rodzinka”- grupa 6 latków

    II miejsce- Oliwia Sosnowska z piosenką "Lato płynie do nas”- grupa 6 latków

    III miejsce- Leon Bielecki z piosenką ,,Marzenia”- grupa 4 latków

    Wyróżnieni:

    Łukasz Majewski z piosenką ,,Na raz, na dwa”- grupa 6 latków

    Daria Michnowicz z "Piosenką Mai”- grupa 4 latków

    Zuzia Krutul z piosenką "Jagódki”- grupa 4 latków

    Klaudia Jelska z piosenką "Bajki i bajeczki”- grupa 4 latków

    Lena Jurgielewicz z piosenką "Co dzień rano”- grupa 3 latków

    Tematyka piosenek była różnorodna, ale przeważały radosne wykonania. Jednak najbardziej liczyła się miła atmosfera, którą stworzyli nie tylko uczestnicy konkursu, ale również publiczność i goście. Dziękujemy i gratulujemy laureatom.

    Nagrody ufundowała Rada Rodziców naszej placówki.

     

  • Dzień Dziecka w Tykocinie

    Dnia 1 czerwca uczniowie klas IV- VII uczestniczyli w pikniku edukacyjnym „Dzień Dziecka - na wesoło i sportowo” zorganizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku  oraz Podlaskie Kuratorium Oświaty. Na Placu Czarnieckiego w Tykocinie  zaprezentowano policyjne samochody, „więźniarkę”,  motocykle, quady,  pokazano umiejętności i tresurę policyjnych  psów służbowych oraz  jak działa armatka wodna. Oglądaliśmy także zmagania policyjnych patroli rowerowych. Uczniowie brali udział w różnych konkursach z nagrodami przygotowanych na stoiskach profilaktycznych, bawili się na dmuchańcach, otrzymali watę cukrową, lody i popcorn.  Poprzez zabawę młodzież zapoznała się ze specyfiką odpowiedzialnej pracy policji.

  • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

        W dniach  5-7 czerwca uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, na którą w ramach realizacji programu "Poznaj Polskę"' otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 15000 zł.

        Pierwszego dnia naszej wyprawy pokonaliśmy trasę około 16 km wiodącą przez Świętokrzyski Park Narodowy obejmujący pasmo Łysogór i dotarliśmy na Św. Krzyż (inaczej nazywany Łysą Górą - 595 m n.p.m.). Zwiedziliśmy Świętokrzyski Zespół Klasztorny; kościół Świętej Trójcy, Kaplicę Oleśnickich, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim . Pobłogosławieni relikwiami ochoczo ruszyliśmy w drogę na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – 612 m n.p.m. W Świętej Katarzynie zobaczyliśmy kościół i klasztor bernardynek, kapliczkę Żeromskiego i źródełko św. Franciszka. Po długim i pełnym wrażeń dniu przejechaliśmy na nocleg do hotelu Magnat w Jacentowie.

       Drugiego dnia czekał na nas przepiękny, znany nam skądinąd Sandomierz. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy przy zabytkowym, pochodzącym z XVII wieku Spichlerzu. Następnie obejrzeliśmy zabytkową część miasta ze Starówką, Stary Rynek i Ratusz, urokliwe kamieniczki, Zamek Królewski w Sandomierzu, Wzgórze Św. Jakuba, oraz Kościół Św. Józefa w Sandomierzu. Przespacerowaliśmy się przepięknym Wąwozem lessowym Królowej Jadwigi, który jest prawdziwym cudem i  pomnikiem przyrody i jest objęty ochroną.

    Dużą atrakcją było przejście podziemną trasą turystyczną – słynnymi lochami z XV i XVI wieku, gdzie kupcy przechowywali swoje kosztowne towary. Pokonaliśmy odległość 470 metrów, przechodząc niekiedy nawet 12 metrów pod powierzchnią.

    Kolejnym, ale jakże emocjonującym punktem pobytu w Sandomierzu, była wizyta w zbrojowni rycerskiej. Takiej „żywej lekcji historii” z pewnością nikt z nas nie zapomni. Na moment przenieśliśmy się na pamiętne pola Grunwaldu, by po raz kolejny udowodnić, że duch i wola walki w narodzie są naszą siłą. Każdy miał tu swoją rolę do odegrania; był nasz król Władysław Jagiełło , wielki książę litewski Witold, wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen, dzielni rycerze, ale też słońce, las, konie. Ubrani w historyczne stroje z epoki ruszyliśmy z zapałem , by po raz kolejny dokonać pogromu sił krzyżackich.

    W tym dniu mieliśmy jeszcze jeden przystanek w Opatowie, a tam wybudowany w stylu romańskim (XII wiek) kościół - Kolegiata św. Marcina z pięknymi rzeźbami i malowidłami wewnątrz.

       Ostatni dzień naszej wycieczki  rozpoczęliśmy od wyprawy do Jaskini Raj-jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Mogliśmy podziwiać tu różnorodne kalcytowe formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kolumny naciekowe, szczątki prehistorycznych zwierząt, obozowisko człowieka neandertalskiego. Następnie przejechaliśmy do Chęcin na Górę zamkową, gdzie obejrzeliśmy ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku, a z wieży widokowej podziwiać mogliśmy panoramę gór.

    Na niewątpliwą pochwałę zasłużył nasz kolega, który w drodze ze szlaku  znalazł portfel z pieniędzmi
    i przekazał go opiekunom. Jako że nie było w nim danych właściciela, tylko pieniądze, wspólnie postanowiliśmy przekazać je na konto fundacji „Siepomaga” i wesprzeć naszą przyszłą uczennicę Wiktorię Kulfan. Wielkie brawa!

    Link potwierdzający wpłatę:

    https://www.siepomaga.pl/wplata/dqSl59JX

        A na nas czekały już Kielce! Spotkaliśmy się w przepięknym parku miejskim im. Stanisława Staszica, gdzie podzieleni na 5 grup powędrowaliśmy śladami wielkich Polaków w miejskiej grze terenowej. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, popiersia i pomniki Polaków zasłużonych w różnych okresach naszej historii. Ostatnim miejscem na naszej trasie był rezerwat przyrody Kadzielnia – nieczynne wyrobisko ze Skałką Geologów, ostaniec skalny objęty ochroną, największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie. Stąd , troszeczkę zmęczeni , ale pełni wrażeń i pozytywnej energii, ruszyliśmy w drogę powrotną do Janowa.

  • Dzień Dziecka ze Służbami Mundurowymi

    Dnia 2 czerwca 2023 r. klasy pierwsze i drugie wybrały się na wycieczkę do Sokółki z okazji Dnia Dziecka ze Służbami Mundurowymi.

    Służby Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, Straży Granicznej w Kuźnicy, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce przygotowały dla dzieci konkursy, quizy. Dzieci mogły z bliska zobaczyć sprzęt, jaki na co dzień używają funkcjonariusze pilnujący porządku i bezpieczeństwa, zapoznać się ze specyfiką ich pracy, umundurowaniem. Był też czas na zabawę na dmuchanych placach zabaw, posilenie się pyszną, gorącą grochówką, popcornem czy watą cukrową.

    Wydarzenie było doskonałą okazją do przybliżenia zainteresowanym powagi i odpowiedzialnej pracy wykonywanej przez wszystkie zaprezentowane służby.

strona: