Nawigacja

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki w klasach młodszych.

    Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Miękki bohater wielu książek i filmów, dający poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. W dniu 26 listopada klasy I-III świętowały Dzień Pluszowego Misia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli swoje ulubione misie, które towarzyszyły im podczas zajęć w sali gimnastycznej i wspólnej zabawy. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo dużych. Uczniowie śpiewali piosenki o misiach, rozwiązywali zagadki oraz na zajęciach plastycznych wykonywali misie różnymi technikami.

    Potem szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Starsze koleżanki przygotowały wróżby. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Następnie rozpoczęła się wspólna zabawa taneczna. Nie obyło się również bez ulubionych słodkości.

    Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić…

  • Konkurs ,,Kolory jesieni".

    W dniu 26 listopada 2024r. w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego pt. ,,Kolory jesieni”.

    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i włożony wysiłek w wykonanie prac.

    Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych szkolnych konkursach!

  • Narodowe Czytanie

    Szkoła Podstawowa w Janowie wzięła udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, podczas której uczniowie, nauczyciele czytali fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „ Kordian” . Udział w tym wydarzeniu był nie tylko okazją do przybliżenia młodzieży polskiej literatury romantycznej, ale również wzbudzenia w nich refleksji nad istotnymi wartościami narodowymi i kulturowymi.

    Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za włączenie się w tę ważną inicjatywę. W ramach uznania przekazano również specjalny egzemplarz „Kordiana” , który wzbogaci naszą szkolną bibliotekę i posłuży jako inspiracja dla przyszłych pokoleń uczniów.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe wydarzenie i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w krzewieniu polskiej kultury i tradycji literackiej.

  • Kiermasz

    Serdeczne podziękowania rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w niesieniu pomocy powodzianom. Ogółem zebrano 5688,55 zł.

  • Wycieczka 5 i 6 latków.

    Dnia 21 listopada 2024 r. grupa 5-latków oraz klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami wyjeżdżały do Białegostoku na spektakl muzyczny ,,Śpiąca Królewna”. Spektakl Śpiąca Królewna to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca, że dobro zawsze zwycięża. Gra świateł, piękne kostiumy… przedstawienie było bardzo pięknie przygotowane i zagrane przez profesjonalnych aktorów, a my nasz wyjazd uważamy za bardzo udany.

  • Wycieczka klas I-III.

    W dniu 21 listopada 2024 roku uczniowie klas 1-3  wybrali się na przedstawienie teatralne pt. „Śpiąca Królewna” w Białymstoku. Podczas spektaklu dzieci z przejęciem śledziły losy królewny na którą zła wróżka rzuciła zaklęcie. Uczniowie zobaczyli opowieść pełną magii, uczącą o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości oraz triumfu dobra nad złem.

           Następnie dzieci gościły w sali zabaw „Fikoland”. Był to czas na beztroską zabawę i integrację. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Najciekawszymi z nich okazały się: zabawa w basenie z kolorowymi piłeczkami, skakanie na trampolinie oraz zjeżdżanie na zjeżdżalni. Zabawy w tym magicznym miejscu wywołały wielką radość i wprawiły w dobry nastrój wszystkie dzieci.

  • Czytelnicze bingo.

  • Prewencja z Policją w przedszkolu

    W dniu 15 listopada przedszkolaki spotkały się z policjantkami Powiatowej Komendy Policji w Sokółce. Panie policjantki z pomocą ,Koła fortuny” przygotowały dzieciom pytania. Dzieci przypomniały podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady przechodzenia przez jezdnię.

  • 11 listopada

    Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co - aby trwało - trzeba pielęgnować. Uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością.

    Uroczysta akademia, upamiętniająca 106 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbyła się w naszej szkole dnia 7 listopada 2024r. Po wejściu pocztu sztandarowego odśpiewano "Mazurek Dąbrowskiego"- hymn naszego kraju. Program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VII A oraz zespołu wokalnego ,,Kaprys” był lekcją historii i zapadającą w pamięć lekcją patriotyzmu. Przypomniał nam sens i cel obchodzenia tego święta.

  • „Śniadanie daje moc” w przedszkolu.

    8 listopada dzieci z przedszkola kolejny raz wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Dzieci dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy.

    Podczas zajęć dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, dowiedziały się o konieczności jedzenia warzyw i owoców, a także zapoznały się z piramidą żywienia. Tworzenie własnych kanapek rozbudziło w dzieciach kreatywność i twórcze myślenie.

  • Akcja ,,Śniadanie daje moc” w klasach I-III

    8 listopada, tak jak co roku w naszej szkole, w młodszych klasach, przeprowadzony został Dzień Zdrowego Śniadania.

    Akcja polegała na zorganizowaniu w klasach wspólnego, wartościowego posiłku. Najmłodsi uczniowie przygotowali pod kierunkiem wychowawczyń kolorowe kanapki ze zdrowych, odżywczych produktów. Stoły wyglądały apetycznie, a co najważniejsze miały bogactwo witamin i składników. Smaczne i często śmiesznie wyglądające kanapki cieszyły się popularnością. Ze smakiem były też zjadane owoce. Podczas wspólnego śniadania w każdej klasie zwracano uwagę na kulturę jedzenia.

    Wspólne przygotowanie stołu i konsumowanie najważniejszego posiłku dnia razem z koleżankami i kolegami- to była prawdziwa przyjemność!

  • Pamiętamy o Zmarłych

    1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, a dnia następnego Zaduszki. W naszej tradycji jest to czas szczególny, w którym wspominamy Tych, którzy odeszli do wieczności. Odwiedzamy cmentarze, żeby pomodlić się za dusze naszych najbliższych i zapalić znicze na ich grobach.

    31 października 2024 roku odbył się w naszej szkole okolicznościowy apel, który wprowadził nas w nastrój zadumy i refleksji. Wspomnieliśmy zmarłych nauczycieli, pracowników oraz uczniów naszej szkoły. Na zakończenie była wspólna modlitwa.

    Po apelu uczniowie kl. V b  pod opieką nauczycieli (p. Anny Dańko i  p. Doroty Gotówko) zapalili znicze przy tablicach pamięci umieszczonych przy szkole, na grobach znajdujących się  na cmentarzu parafialnym oraz obok kościoła.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

    14 października 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Janowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrał Pan Dyrektor Tadeusz Giełażyn, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. 

            W części artystycznej  uczniowie z klasy V A, VII B oraz VIII A zaprezentowali wiersze, piosenki i życzenia, aby wyrazić swoje podziękowania i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

  • Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt

    16 września 2024 na boisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce odbyły się Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców, organizowane pod patronatem starosty sokólskiego, Piotra Rećko.

    W rywalizacji dziewcząt triumfowały piłkarki ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskiech w Janowie, drugie miejsce zdobyły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli, a trzecie – reprezentantki Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce.

    Najlepszymi zawodniczkami turnieju zostały: Michalina Daniewicz z Janowa, Karolina Kisielewska z Suchowoli oraz Nikola Buraczyk z Sokółki.

    Gratulujemy i życzymy sukcesów w Augustowie.

  • Olimpijka klas I-III

    Pod znakiem sportowej rywalizacji i super zabawy upłynęła niedziela 20 października 2024r.Mnóstwo emocji, energii i niezapomniany klimat – to wszystko za sprawą Olimpijki klas I-III.

    Tradycyjnie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej przygotowały różnorodne konkurencje sprawnościowe, czuwały nad sprawnym przebiegiem zawodów. Wszystkie drużyny bardzo się starały by wypaść jak najlepiej. I choć walka chwilami była zacięta, uczniowie przestrzegali zasad uczciwej rywalizacji, wspierali się i dopingowali.

    Nie zawiedli też rodzice, licznie zgromadzeni na trybunach dopingowali swoje pociechy. Oni również uczestniczyli w kilku konkurencjach wraz z dziećmi, co wzbudziło wiele radości.

    Październikowa niedziela przebiegła na sportowo, z dużą dawką śmiechu. Uczestnicy Olimpijki otrzymali piłeczki do treningu.

  • Wycieczka do Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna

    W dniu 19.09.2024r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w bloku edukacyjnym organizowanym przez Park Kulturowy Korycin  -Milewszczyzna.  Na terenie parku obejrzeliśmy  pokazy przybliżające wiedzę o kulturze i rzemiośle wczesnego średniowiecza.

    W trakcie wycieczki zwiedziliśmy Gród Mileja, zapoznaliśmy się z podstawowymi narzędziami rybackimi, poznaliśmy wczesnośredniowieczne sposoby połowu ryb, a także konstruowanie łodzi z jednego kawałka pnia czyli tzw. dłubanek. Poznaliśmy też tajniki tradycyjnego wyrabiania łuków. Uczestniczyliśmy w pokazie pozyskiwania dziegciu i wykonywania lakowych pieczęci.  Podczas warsztatów ceramicznych każdy z nas wykonał wg swego pomysłu medal z gliny.

    Wycieczka była bardzo ciekawa i dostarczyła nam wielu informacji  o  życiu naszych przodków.

  • Dzień Kropki w Przedszkolu

    16 września obchodziliśmy w naszym Przedszkolu  Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia.

    Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

    Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności.

    Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: biedronki są w kropki i muhomory, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę .

    Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i wykonaliśmy prace plastyczne z kropką w rolach głównych.

    BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

  • Wycieczka do ,,Zagrody alpak”

    Wycieczka do ,,Zagrody alpak” w Długim Ługu.

    8 października przedszkolaki z grupy O A i O B wybrały się na wycieczkę w ciekawe miejsce – do ,,Zagrody alpak “ w Długim Ługu. Gospodarze przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek. Na początku właściciel zwierząt opowiedział nam ciekawostki z życia alpak, zwrócił uwagę na właściwe zachowanie w kontakcie ze zwierzęciem. Potem dzieci bezpośrednio obcowały ze zwierzętami, głaskały je, karmiły marchewką oraz przygotowały ,,sałatkę jarzynową”. Podczas pobytu zapoznały się z fascynującymi alpakami oraz sposobem przetwarzania i wykorzystania ich doskonałej jakości wełny. Poznały również innych mieszkańców zagrody tj. kapibary, owieczki, jeże, króliki, kaczki. Wzięły udział w warsztatach, podczas których każdy uczestnik stworzył sobie pamiątkę z pobytu w zagrodzie.

    Na koniec było ognisko. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

  • „Czytamy z sercem”

    W dniu 08.10.2024r. w naszej szkole odbyła się akcja „Czytamy z sercem”, która miała na celu promocję literatury oraz zwiększenie świadomości na temat zdrowia, zwłaszcza w kontekście troski o serce. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII oraz I-III, którzy mieli okazję wczuć się w role bohaterów książek, czytając fragmenty inspirujących utworów.

    Czytanie fragmentów powieści „Papierowe serca” W pierwszej części wydarzenia, uczniowie klas IV-VIII:

    Damian Ciesnowski, Laura Bielec, Julia Nacios, Paulina Woroniecka, Filip Błahuszewski, Szymon Dańko, Szymon Deputat, Radosław Sapieżyński oraz Sebastian Supeł przeczytali fragmenty powieści Elisy Puricelli Guerra „Papierowe serca”. Ta intrygująca opowieść przeniosła nas do nietypowej szkoły, w której pozornie można robić wszystko, jednak w rzeczywistości jest to miejsce pełne mrocznych tajemnic i zagadek. Czytanie wybranych fragmentów wzbudziło wśród słuchaczy liczne emocje i zainspirowało do refleksji nad ważnymi życiowymi wyborami oraz emocjami, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

    Czytanie zostało poprzedzone prelekcją na temat transplantacji serca , wygłoszoną przez panią Małgorzatę Betto, która podkreśliła, jak istotna jest troska o zdrowie oraz jak wielką wartość niesie ze sobą możliwość ratowania życia poprzez przeszczepy. Prelekcja ta wzbogaciła wiedzę uczniów na temat transplantacji i przyczyniła się do głębszego zrozumienia wagi działań prozdrowotnych.

    Czytanie bajki „Ktoś” z serii „Bajki bez barier” W drugiej części wydarzenia, uczniowie klas I-III:

    Leon Łozowski, Sebastian Krukowski, Maja Dańko oraz Michał Malewicki zaprezentowali fragmenty bajki „Ktoś” autorstwa Aleksandry Chmielewskiej z serii „Bajki bez barier”. Ta wyjątkowa opowieść, która porusza temat akceptacji i różnorodności, została również umieszczona na tablicy korkowej, aby najmłodsi mogli w czasie przerw zapoznać się z całą treścią. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów bajki, ucząc się jednocześnie empatii, zrozumienia i akceptacji drugiego człowieka.

    Atrakcje towarzyszące

    Po zakończeniu czytania, na dzieci czekały dodatkowe atrakcje, w tym zabawy z Hertusiem, który w formie quizów i zagadek pomógł uczniom rozwiązywać tajemnice zdrowego odżywiania. Dzieci z radością brały udział w zabawach, podczas których uczyły się, jakie produkty są dobre dla zdrowia oraz jak zdrowy styl życia wpływa na serce.

    Ponadto, najmłodsi mieli okazję wybierać aktywności fizyczne, które są dobre dla serca, co było doskonałym sposobem na promocję zdrowego trybu życia od najmłodszych lat.

    Podsumowanie

    Akcja „Czytamy z sercem” zakończyła się sukcesem, przynosząc uczestnikom wiele radości, wiedzy i pozytywnych wrażeń. Dzięki literaturze, dyskusjom i zabawom, uczniowie mogli zgłębić temat zdrowia, empatii oraz troski o innych. Był to dzień pełen inspiracji, który z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

  • WYCIECZKA DO NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO I TYKOCINA

    Dnia 1 października uczniowie klas VII-VIII wyjechali na wycieczkę do Narwiańskiego Parku Narodowego i Tykocina.

    Pierwszym etapem była wizyta w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” w Kurowie. Uczniowie obejrzeli multimedialną ekspozycję przyrodniczą, przedstawiającą w przystępny i ciekawy sposób „Park w pigułce” oraz  przygotowującą ich do wizyty i zajęć w terenie. Zajęcia edukacyjne odbywały się w dwóch grupach i w większości dotyczyły wiedzy o drzewach.

    Kolejnym etapem zwiedzania był spacer z przewodnikiem kładką Waniewo-Śliwno. Jest to ścieżka przyrodnicza długości około 1 km, łącząca dwa brzegi Narwi. Spacerując obserwować można było zwierzęta i rośliny występujące w Parku, zobaczyć olsy, czyli lasy bagienne.  Niesamowitą atrakcją ale i nie lada wyzwaniem była przeprawa przez pływające pomosty. Uczniowie sami musieli przeciągnąć pomost z jednego brzegu na drugi za pomocą łańcucha.

    Następną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Synagogi i Domu Talmudycznego w Tykocinie. Wielka Synagoga w Tykocinie jest jedną z największych i najstarszych świątyń żydowskich w Polsce i wręcz cudownie  ocalała w czasie II wojny światowej. Muzeum posiada bardzo bogatą ekspozycję przedmiotów związanych z kulturą żydowską.

    Wyjazd, choć jednodniowy, ale dostarczył niezapomnianych wrażeń, pozwolił na obcowanie z naturą i wzbogacił wiedzę na temat bogactwa historii naszego regionu.

strona: