Nawigacja

  • DZIEŃ CZEKOLADY

  • WYJAZD NA DNI OTWARTE DO ZESPOŁU SZKÓŁ W SUCHOWOLI

        Dnia 2 kwietnia uczniowie klasy VIII wyjechali na Dni Otwarte do Zespołu Szkół w Suchowoli.

       Wizyta rozpoczęła się na hali sportowej, gdzie tłumnie przybyła młodzież z okolicznych szkół podstawowych, by zapoznać się zarówno z ofertą edukacyjną  na przyszły rok szkolny, jak też z zapleczem dydaktycznym oraz budynkiem szkoły.

       Gości powitała pani dyrektor Małgorzata Karczewska, prezentując szkołę, osiągnięcia uczniów, realizowane projekty oraz ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Młodzież miała następnie okazję posłuchać koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli oraz obejrzeć pokaz nowej musztry paradnej w wykonaniu mażoretek.

       W dalszej kolejności zaplanowane było zwiedzanie szkoły i prezentacja osiągnięć. Uczniowie gościli w pracowni handlowej, pracowni produkcji roślinnej, na hali sportowej, w siłowni, pracowni języków obcych, stołówce i wielu innych. Była to idealna okazja do zapoznania się z możliwościami i kierunkami kształcenia w Zespole Szkół w Suchowoli , zasadami rekrutacji oraz z osiągnięciami uczniów .

        W szkolnej stołówce zaś  czekał na wszystkich poczęstunek, przygotowany przez uczniów szkoły.

  • 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru w bibliotece i świetlicy szkolnej

    „Po co jest teatr”

    Joanna Kulmowa

    Ta drabina to schody do nieba,
    a ta miska pod schodami to księżyc.
    Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
    a z garnków są hełmy rycerzy. 

    Ale kto w te czary nie uwierzy?

    To jest teatr.
    A teatr jest po to,
    żeby wszystko było inne niż dotąd.
    Żeby iść do domu w zamyśleniu,
    w zachwycie.

    I już zawsze w misce księżyc widzieć...

    W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru został uświetniony serią wydarzeń, które pozwoliły uczniom na styczność z fascynującym światem teatru. Celem tych działań było rozbudzenie zainteresowania teatrem oraz promowanie wartości edukacyjnych i kulturalnych poprzez dostęp      do różnorodnych form teatralnych.

    Uczniowie klas 1 - 3 mieli przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu "Bazyliszek" prezentowanym   w szkolnej bibliotece w formie teatrzyku kamishibai. Ta tradycyjna japońska metoda opowiadania historii, wykorzystująca ruchome ilustracje, okazała się znakomitym sposobem na przekazanie warszawskiej legendy.

    Z kolei uczniowie korzystający ze świetlicy, mieli okazję obejrzeć za pośrednictwem transmisji online, spektakl "Calineczka". Przedstawienie to, bazujące na znanej baśni Hansa Christiana Andersena, zostało zrealizowane w sposób, który pozwolił dzieciom bez trudu przenieść się do świata miniaturowej bohaterki, ucząc jednocześnie wartości takich jak odwaga i determinacja.

    Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru stały się znakomitą okazją do podkreślenia roli teatru            w edukacji i rozwoju emocjonalnym dzieci. Zarówno spektakl "Bazyliszek", jak i "Calineczka" pokazały, że teatr może być mostem łączącym światy fantazji i rzeczywistości, który jednocześnie uczy, bawi      i inspiruje.

  • Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu

    Wiosna jest już całkiem blisko. 
    Idzie z koszem i walizką. 
    A z koszyka i z walizki wyglądają świeże listki. 
    I wystawia nos tulipan, ciągle Wiosnę o coś pyta.
    - Nie nudź! - mówi Wiosna krótko. 
    - Zaraz znajdziesz się w ogródku!

    21 marca 2025r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Rozpoczęliśmy dzień wiosennym spacerem z Marzanną. Szukaliśmy oznak wiosny w bliskim otoczeniu naszego przedszkola.

    Wychowawczynie w swoich grupach przygotowały  zajęcia związane z nadejściem wiosny. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie, słuchały wiosennych opowiadań i wierszy, oglądały filmy o zwiastunach wiosny, wykonały wiosenne prace. Co grupa to inne pomysły.

  • WYJAZD KLASY VIII NA FORUM SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

    Dnia 28 marca uczniowie klasy VIII uczestniczyli w IV Forum Szkół Ponadpodstawowych zorganizowanym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jasionówce.

    Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną wielu szkół średnich z terenu naszego województwa. Poszczególne placówki zapraszały do swoich stoisk, przy których można było porozmawiać zarówno z uczniami, jak i nauczycielami oraz  zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2025/2026.

    Niewątpliwą atrakcją była możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności w różnorakich dziedzinach. Uczniowie próbowali swoich sił np. przy wymianie koła, pracach stolarskich, introligatorskich, usługach fryzjerskich, kosmetycznych czy kulinarnych. Klasy mundurowe przyciągały uwagę pokazem sprzętu specjalistycznego, broni oraz umundurowaniem.

     Wśród wielu atrakcyjnych ofert zarówno liceów, techników, jak i szkół branżowych każdy z pewnością znalazł  coś dla siebie.

  • WYJAZD NA SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY PT. „WSPOMNIENIA NARKOMANKI”

    Dnia 27 marca uczniowie klas VIIa, VIIb, VIIIa wyjeżdżali do kina „Sokół” w Sokółce na spektakl Kieleckiego Teatru Lektur pt. „Wspomnienia narkomanki”.

     Przerażający świat narkotykowej degradacji, który przeistacza „cudowne dziecko” z „dobrego domu” w ludzki niemal strzęp, to temat książki Barbary Rosiek pt.”Pamiętnik narkomanki” i jej scenicznej adaptacji w reżyserii Marka Tercza.

      Jest to wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową.

    „Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią- umrze”. To zdanie zaczerpnięte z policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie w spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu, że nas to nie dotyczy.

    Mimo oszczędnej scenografii i prostych środków wyrazu, aktorom udało się doskonale trafić do uczuć młodzieży, która w skupieniu obejrzała spektakl. Na zakończenie uczniowie wysłuchali pogadanki na temat dopalaczy, ich groźnego oddziaływania na młody organizm.  Spektakl był pouczającą  przestrogą przed wplątaniem w piekło narkotykowego uzależnienia.

    Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy w Janowie za sfinansowanie  wyjazdu w ramach realizacji programu profilaktyki uzależnień.

  • Wycieczka klas 5-6

    W pierwszym dniu wiosny uczniowie klasy 5b i 6a wyjechali na wycieczkę do malowniczych miejsc na Mazurach-Świętej Lipki,Reszla,oraz Gierłoża.

    Głównym punktem naszej podróży było Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. 

    Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc kultu w Polsce.Po przekroczeniu progów świątyni zachwyciło nas bogato zdobione wnętrze, pełne złoconych ornamentów i fresków.

    Punktem kulminacyjnym był  koncert organowy, w którym ruchome figurki umieszczone na instrumencie wprawiły wszystkich w zachwyt.Po koncercie podziwialiśmy przepiękne freski w krużgankach. 

    Następnie udaliśmy się do pobliskiego Reszla, gdzie zwiedziliśmy XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich. Mieliśmy okazję poczuć tajemniczą atmosferę starego zamczyska.

    Ostatnim i najbardziej przejmującym punktem wycieczki  był Gierłoż. To miejsce jest owiane historią i tajemnicą, głównie ze względu na Wilczy Szaniec, dawną kwaterę Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od pysznego obiadu w restauracji Wilcza Jama. Po krótkim odpoczynku spacerowaliśmy wśród ruin bunkrów, schronów i tuneli otoczonych bujną  roślinnością. Zwiedzanie tego kompleksu było fascynującą podróżą do przeszłości i refleksją nad dramatycznymi wydarzeniami XX wieku.

  • Pierwszy Dzień Wiosny w kl.1-3

    21 marca uczniowie klas 1-3 pożegnali zimę i przywitali wiosnę. W tym dniu każda klasa zaangażowała się w pełni, przygotowując wiosenne stroje i dekoracje. Od rana było kolorowo i wesoło. Wszyscy uczniowie spacerowali z własnoręcznie wykonanymi Marzannami po ulicach Janowa. Podczas spaceru dzieci śpiewały piosenki i recytowały krótkie rymowanki, w ten sposób żegnając zimę i witając długo wyczekiwaną Panią Wiosnę. W parku uczniowie obserwowali przyrodę i próbowali się z nią zaprzyjaźnić.

    Zajęcia i zabawy terenowe pozwoliły na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu.

  • Wycieczka klas 4 do Milewszczyzny

    21 marca klasy 4a i 4b wyjeżdżały do Milewszczyzny na warsztaty wiosenne oraz ognisko. Pierwszym punktem programu było wykonanie własnej Marzanny a następnie uczniowie wykonali wspólną Marzannę, aby oficjalnie pożegnać zimę a przywitać wiosnę. Z przygotowaną Marzanną udaliśmy się nad rzekę gdzie została podpalona i wrzucona  co okazało się największą atrakcją tego dnia. Następnie uczniowie wykonali tradycyjne wiosenne kwiaty z bibuły pod okiem pań , które prowadziły warsztaty.  Odbyło się ognisko. Panie z grodu przygotowały naszym uczniom niespodziankę, mogli oni skorzystać z zbrojowni , przebrać się oraz wziąć udział w walce na piankowe miecze. Pogoda dopisała, to był bardzo udany dzień.

  • Tydzień z Dinozaurami

    Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego Tydzień z Dinozaurami był dla przedszkolaków z grupy 3 i 4 latków wspaniałą przygodą. Dzieci słuchając opowieści, oglądając programy edukacyjne i książki przyrodnicze poznawały fakty z życia wielkich gadów. Wspólnie, poprzez różne aktywności dzieci, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania:

    „Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły?

    Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?”

    To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców.

    Dzieci uczestniczyły w różnych działaniach, eksperymentach i zabawach. To był bardzo ciekawy czas spędzony z tymi wyjątkowymi gadami.

  • Dzień Kobiet

    Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. 7 marca 2025 r.odbyła się uroczystość z tej okazji na sali gimnastycznej. Akademia z okazji tego święta przygotowana była przez uczniów klasy IV. Najmłodsi z uwagą oglądali popisy starszych koleżanek i kolegów.

    W tym szczególnym dniu wszystkie kobiety i kobietki otrzymały serdeczne życzenia, upominki oraz kwiaty.

  • Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników

    Dnia 13. marca w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Wydarzenie to miało na celu zachęcenie najmłodszych do czytania i korzystania z zasobów biblioteki oraz wprowadzenie ich w świat literatury.
    Na początku spotkania dzieci miały okazję wysłuchać bajki pt. "Bazyliszek", zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Ta wyjątkowa forma przedstawienia spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczniów. Po spektaklu pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o bajkach, układając puzzle z postaciami znanych bohaterów oraz rozwiązując bajkowe zagadki. Zabawa ta miała formę rywalizacji, co dodatkowo zmotywowało dzieci do aktywnego udziału.
    Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste pasowanie na czytelnika. Każde dziecko otrzymało pamiątkową książkę pt. "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek, pochodzącą z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Uczniowie z radością przyjęli swoje egzemplarze, obiecując, że będą dbać o książki i często odwiedzać bibliotekę.
    Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały zakładki, które będą wykorzystywane w bibliotece do ułatwienia poszukiwania książek. Dzięki temu uczniowie mogli pozostawić w bibliotece swój mały wkład, który posłuży przyszłym czytelnikom.
    Wydarzenie przebiegło w miłej i pełnej entuzjazmu atmosferze. Pierwszoklasiści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach, a otrzymane książki i zakładki staną się dla nich pierwszym krokiem do przygody z literaturą. Pasowanie na czytelnika było wyjątkowym dniem, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

  • WYJAZD NA DNI OTWARTE DO ZESPOŁU SZKÓŁ W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ

    Dnia 5 marca uczniowie kl.VIII wyjeżdżali na dni otwarte do Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.

            Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania szkoły i internatu. Pan dyrektor Jarosław Budnik osobiście powitał młodzież, zapoznał z aktualną ofertą edukacyjną, opowiedział o realizowanych w szkole projektach i wyjazdach międzynarodowych, zachęcał do podjęcia nauki właśnie w tej placówce.

         Młodzież obejrzała strzelnicę pneumatyczną i wirtualną, nowoczesną pracownię OZE, siłownię, salę  do sportów walki oraz internat i stołówkę.

          Na hali sportowej czekały z ofertą stoiska oddziału przygotowania wojskowego, klasy politechniczno-medycznej, prawniczo-medialnej oraz szkoły branżowej I stopnia. Dużym zainteresowanie cieszyły się stoiska służb mundurowych, gdzie można było zapoznać się z zasadami rekrutacji do Straży Granicznej i Policji, a także Wojskowego Centrum Rekrutacji. Niewątpliwymi atrakcjami był pokaz tresury psa, pokaz musztry wojskowej, pokaz walki wręcz i samoobrony, pokaz sprawności fizycznej uczniów klasy sportowej oraz multimedialny pokaz działalności szkoły, prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2025/2026.

  • REKRUTACJA

    OGŁOSZENIE

    NABÓR DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W JANOWIE NA ROK SZKOLNY 2025/2026 ODBĘDZIE SIĘ

    OD DNIA 3 LUTEGO 2025 DO 7 MARCA 2025

    ZGODNIE Z ZAŁĄCZNIKIEM DO ZARZĄDZENIA NR 2/2025 WÓJTA GMINY JANÓW Z DNIA 21 STYCZNIA 2025R.

     

    DOKUMENTY DO POBRANIA  W SEKRETARIACIE SZKOŁY ORAZ NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY.

    Dokumenty:

    Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Janow.pdf

    PRZEDSZKOLE_-_KONTYNUACJA_UCZESZCZANIA.pdf

    PRZEDSZKOLE_-_WNIOSEK_O_PRZYJECIE.pdf

    KARTA_ZGLOSZENIA_WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO_PIERWSZEJ_KLASY.pdf

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

    Dnia 21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Polskiego, który był okazją do zabawy i rozwijania umiejętności językowych. W ramach obchodów podjęliśmy szereg działań, które miały na celu ukazanie piękna i różnorodności naszego języka ojczystego.

    Jednym z głównych elementów świętowania było przygotowanie gazetki okolicznościowej, na której zamieszczono informacje dotyczące tego wyjątkowego dnia. Uczniowie mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat języka polskiego oraz jego historii. Dodatkowo gazetka zawierała humorystyczne wierszyki i łamańce językowe, które wzbudzały uśmiech i zachęcały do językowych wyzwań.

    Kolejną atrakcją była tablica interaktywna z zadaniami w formie kodów QR. Po zeskanowaniu kodów uczniowie mogli rozwiązywać różnorodne zagadki językowe, co stanowiło ciekawą formę nauki przez zabawę. Zadania te cieszyły się dużym zainteresowaniem i angażowały uczniów do aktywnego udziału w świętowaniu.

    Na lekcjach języka polskiego uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności wymowy, czytając na głos łamańce językowe. Było to nie lada wyzwanie, ale także źródło śmiechu i dobrej zabawy.

    Dzień Języka Polskiego upłynął w atmosferze radości i wspólnej nauki. Była to doskonała okazja, aby docenić piękno naszego języka oraz rozwijać swoje umiejętności w kreatywny sposób.

     

    Organizatorzy: Małgorzata Dyśko, Elżbieta Puzanowska

     

  • Wycieczka klas VII-VIII do Białegostoku

    Dnia 19 lutego uczniowie klas VIIa,VIIb oraz kl. VIII wyjechali na wycieczkę do Białegostoku.

    Pierwszym zwiedzanym miejscem było Muzeum Pamięci Sybiru. Poświęcone jest ono ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a potem Związku Sowieckiego. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę poprzez zwiedzanie ścieżki tematycznej „Deportacja i życie na zesłaniu”, a następnie udział w warsztatach edukacyjnych „Przyszli o świcie”.

    Ciekawe opowiadania  przewodników, nowoczesne urządzenia multimedialne oraz ogromne emocje ukryte w zwyczajnych na pozór przedmiotach, pozwoliły przenieść się w piękny, tajemniczy, a zarazem okrutny i bezwzględny Sybir. Szczególnie wzruszające były wspomnienia Sybiraków.

    Następnie uczniowie przejechali do Strefy Wysokich Lotów , gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji sportowych. Uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji w-f połączonej z elementami języka polskiego –„Język polski na trampolinie”. Program zajęć był tak dopasowany, aby w trakcie aktywności ruchowej uczniowie wzięli udział w czterech grach edukacyjnych opartych na podstawie programowej z języka polskiego. Gry bazowały na kanonie lektur: były to quizy, budowanie elementów z lektury, sprawdzanie znajomości wydarzeń i charakterystyki bohaterów. Taka forma zajęć to  mnóstwo aktywności ruchowej, doskonałe utrwalenie wiedzy, jak też okazja do integracji grupy. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody.

  • Walentynki w przedszkolu

    14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Walentynki". Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek. Rozmawialiśmy co to znaczy kochać, że nie należy tylko od święta okazywać to uczucie, ale na co dzień poprzez m.in. małe drobne uczynki dla drugiej osoby czy uśmiech. Dzieci wykonały kolorowe „serduszkowe” prace plastyczne. Były lizaczki i czekoladki w kształcie serc oraz inne małe upominki. Dzień ten przyniósł dzieciom wiele radości. Dzień upłynął wszystkim w  miłej atmosferze!

  • Wycieczka do Muzeum Pamięci Sybiru

    22 stycznia 2025r. uczniowie klas: 5a, 5b i 6. wyjechali na wycieczkę do Białegostoku. W kinie FORUM obejrzeli wzruszający film „Mufasa: Król Lew” przedstawiający dzieje osieroconego lwiątka, zagubionego i samotnego, które ratuje inny młody lew, Taka, dziedzic królewskiego tronu. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem podróży w poszukiwaniu swojego miejsca i przeznaczenia. Film opowiada o rodzinie, dorastaniu do odpowiedzialności, nabywaniu umiejętności, odwadze, poszanowaniu natury.

    W Muzeum Pamięci Sybiru uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Przyszli o świcie”, które były okazją do poszerzenia, w ciekawy sposób,  wiedzy z zakresu historii, geografii, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Wysłuchali wspomnień Sybiraków, zobaczyli rekonstrukcję aresztowania.

    Następnie uczestnicy przeszli ścieżką tematyczną „Deportacja i życie na zesłaniu”, dowiedzieli się dlaczego całe rodziny były upychane do towarowych wagonów i wywożone na „nieludzką ziemię”. We wnętrzu takiego wagonu usłyszeli wspomnienia deportowanych. Zobaczyli także przedmioty należące do Sybiraków oraz poznali różnice w życiu w syberyjskiej tajdze i w kazachskim stepie.

    W drodze powrotnej zajechaliśmy na ciepły posiłek do McDonald’sa. Pełni wrażeń wróciliśmy do Janowa.

  • Bal karnawałowy w przedszkolu

    23 stycznia 2025r. w przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci bardzo czekały.

    W tym dniu na naszej sali pojawiło się wiele bajkowych postaci. Były wspólne tańce, zabawa z animatorami ze Studia Artystycznego z Białegostoku.

    Wystrój sali wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Na sali podczas tańców robiło się kolorowo, wszyscy bawili się radośnie, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków. Dzieci wzięły także udział w sesji zdjęciowej z Mikołajem oraz kolegami     i koleżankami z grupy.

    Po obiedzie był słodki poczęstunek, a po nim zabawy dowolne. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

     Był to bardzo miły dzień.

  • Dzień Babci i Dziadka

    ,, Dla kogo ta laurka, w słońcu, zieleni, chmurkach?

    Dla kogo każda wnuczka, dla kogo każdy wnuczek,

    Maluje dzisiaj kwiaty, przynosi upominek?

    Dla kogo jest ten wierszyk, i życzenia od dzieci?

    Już wiecie? Oczywiście!

    Dla wszystkich Babć i Dziadków na świecie!”

     

    Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i Dziadek mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, rozumieją dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.

    W podzięce za ich wielkie serce dzieci z naszego przedszkola przygotowały upominki dla swoich Babć i Dziadków.

strona: