21 marca uczniowie klas 1-3 pożegnali zimę i przywitali wiosnę. W tym dniu każda klasa zaangażowała się w pełni, przygotowując wiosenne stroje i dekoracje. Od rana było kolorowo i wesoło. Wszyscy uczniowie spacerowali z własnoręcznie wykonanymi Marzannami po ulicach Janowa. Podczas spaceru dzieci śpiewały piosenki i recytowały krótkie rymowanki, w ten sposób żegnając zimę i witając długo wyczekiwaną Panią Wiosnę. W parku uczniowie obserwowali przyrodę i próbowali się z nią zaprzyjaźnić.
Zajęcia i zabawy terenowe pozwoliły na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu.
21 marca klasy 4a i 4b wyjeżdżały do Milewszczyzny na warsztaty wiosenne oraz ognisko. Pierwszym punktem programu było wykonanie własnej Marzanny a następnie uczniowie wykonali wspólną Marzannę, aby oficjalnie pożegnać zimę a przywitać wiosnę. Z przygotowaną Marzanną udaliśmy się nad rzekę gdzie została podpalona i wrzucona co okazało się największą atrakcją tego dnia. Następnie uczniowie wykonali tradycyjne wiosenne kwiaty z bibuły pod okiem pań , które prowadziły warsztaty. Odbyło się ognisko. Panie z grodu przygotowały naszym uczniom niespodziankę, mogli oni skorzystać z zbrojowni , przebrać się oraz wziąć udział w walce na piankowe miecze. Pogoda dopisała, to był bardzo udany dzień.
Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego Tydzień z Dinozaurami był dla przedszkolaków z grupy 3 i 4 latków wspaniałą przygodą. Dzieci słuchając opowieści, oglądając programy edukacyjne i książki przyrodnicze poznawały fakty z życia wielkich gadów. Wspólnie, poprzez różne aktywności dzieci, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania:
„Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły?
Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?”
To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców.
Dzieci uczestniczyły w różnych działaniach, eksperymentach i zabawach. To był bardzo ciekawy czas spędzony z tymi wyjątkowymi gadami.
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. 7 marca 2025 r.odbyła się uroczystość z tej okazji na sali gimnastycznej. Akademia z okazji tego święta przygotowana była przez uczniów klasy IV. Najmłodsi z uwagą oglądali popisy starszych koleżanek i kolegów.
W tym szczególnym dniu wszystkie kobiety i kobietki otrzymały serdeczne życzenia, upominki oraz kwiaty.
Dnia 13. marca w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Wydarzenie to miało na celu zachęcenie najmłodszych do czytania i korzystania z zasobów biblioteki oraz wprowadzenie ich w świat literatury.
Na początku spotkania dzieci miały okazję wysłuchać bajki pt. "Bazyliszek", zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Ta wyjątkowa forma przedstawienia spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczniów. Po spektaklu pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o bajkach, układając puzzle z postaciami znanych bohaterów oraz rozwiązując bajkowe zagadki. Zabawa ta miała formę rywalizacji, co dodatkowo zmotywowało dzieci do aktywnego udziału.
Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste pasowanie na czytelnika. Każde dziecko otrzymało pamiątkową książkę pt. "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek, pochodzącą z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Uczniowie z radością przyjęli swoje egzemplarze, obiecując, że będą dbać o książki i często odwiedzać bibliotekę.
Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały zakładki, które będą wykorzystywane w bibliotece do ułatwienia poszukiwania książek. Dzięki temu uczniowie mogli pozostawić w bibliotece swój mały wkład, który posłuży przyszłym czytelnikom.
Wydarzenie przebiegło w miłej i pełnej entuzjazmu atmosferze. Pierwszoklasiści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach, a otrzymane książki i zakładki staną się dla nich pierwszym krokiem do przygody z literaturą. Pasowanie na czytelnika było wyjątkowym dniem, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Dnia 5 marca uczniowie kl.VIII wyjeżdżali na dni otwarte do Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania szkoły i internatu. Pan dyrektor Jarosław Budnik osobiście powitał młodzież, zapoznał z aktualną ofertą edukacyjną, opowiedział o realizowanych w szkole projektach i wyjazdach międzynarodowych, zachęcał do podjęcia nauki właśnie w tej placówce.
Młodzież obejrzała strzelnicę pneumatyczną i wirtualną, nowoczesną pracownię OZE, siłownię, salę do sportów walki oraz internat i stołówkę.
Na hali sportowej czekały z ofertą stoiska oddziału przygotowania wojskowego, klasy politechniczno-medycznej, prawniczo-medialnej oraz szkoły branżowej I stopnia. Dużym zainteresowanie cieszyły się stoiska służb mundurowych, gdzie można było zapoznać się z zasadami rekrutacji do Straży Granicznej i Policji, a także Wojskowego Centrum Rekrutacji. Niewątpliwymi atrakcjami był pokaz tresury psa, pokaz musztry wojskowej, pokaz walki wręcz i samoobrony, pokaz sprawności fizycznej uczniów klasy sportowej oraz multimedialny pokaz działalności szkoły, prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2025/2026.
OGŁOSZENIE
NABÓR DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W JANOWIE NA ROK SZKOLNY 2025/2026 ODBĘDZIE SIĘ
OD DNIA 3 LUTEGO 2025 DO 7 MARCA 2025
ZGODNIE Z ZAŁĄCZNIKIEM DO ZARZĄDZENIA NR 2/2025 WÓJTA GMINY JANÓW Z DNIA 21 STYCZNIA 2025R.
DOKUMENTY DO POBRANIA W SEKRETARIACIE SZKOŁY ORAZ NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY.
Dokumenty:
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Janow.pdf
PRZEDSZKOLE_-_KONTYNUACJA_UCZESZCZANIA.pdf
Dnia 21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Polskiego, który był okazją do zabawy i rozwijania umiejętności językowych. W ramach obchodów podjęliśmy szereg działań, które miały na celu ukazanie piękna i różnorodności naszego języka ojczystego.
Jednym z głównych elementów świętowania było przygotowanie gazetki okolicznościowej, na której zamieszczono informacje dotyczące tego wyjątkowego dnia. Uczniowie mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat języka polskiego oraz jego historii. Dodatkowo gazetka zawierała humorystyczne wierszyki i łamańce językowe, które wzbudzały uśmiech i zachęcały do językowych wyzwań.
Kolejną atrakcją była tablica interaktywna z zadaniami w formie kodów QR. Po zeskanowaniu kodów uczniowie mogli rozwiązywać różnorodne zagadki językowe, co stanowiło ciekawą formę nauki przez zabawę. Zadania te cieszyły się dużym zainteresowaniem i angażowały uczniów do aktywnego udziału w świętowaniu.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności wymowy, czytając na głos łamańce językowe. Było to nie lada wyzwanie, ale także źródło śmiechu i dobrej zabawy.
Dzień Języka Polskiego upłynął w atmosferze radości i wspólnej nauki. Była to doskonała okazja, aby docenić piękno naszego języka oraz rozwijać swoje umiejętności w kreatywny sposób.
Organizatorzy: Małgorzata Dyśko, Elżbieta Puzanowska
Dnia 19 lutego uczniowie klas VIIa,VIIb oraz kl. VIII wyjechali na wycieczkę do Białegostoku.
Pierwszym zwiedzanym miejscem było Muzeum Pamięci Sybiru. Poświęcone jest ono ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a potem Związku Sowieckiego. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę poprzez zwiedzanie ścieżki tematycznej „Deportacja i życie na zesłaniu”, a następnie udział w warsztatach edukacyjnych „Przyszli o świcie”.
Ciekawe opowiadania przewodników, nowoczesne urządzenia multimedialne oraz ogromne emocje ukryte w zwyczajnych na pozór przedmiotach, pozwoliły przenieść się w piękny, tajemniczy, a zarazem okrutny i bezwzględny Sybir. Szczególnie wzruszające były wspomnienia Sybiraków.
Następnie uczniowie przejechali do Strefy Wysokich Lotów , gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji sportowych. Uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji w-f połączonej z elementami języka polskiego –„Język polski na trampolinie”. Program zajęć był tak dopasowany, aby w trakcie aktywności ruchowej uczniowie wzięli udział w czterech grach edukacyjnych opartych na podstawie programowej z języka polskiego. Gry bazowały na kanonie lektur: były to quizy, budowanie elementów z lektury, sprawdzanie znajomości wydarzeń i charakterystyki bohaterów. Taka forma zajęć to mnóstwo aktywności ruchowej, doskonałe utrwalenie wiedzy, jak też okazja do integracji grupy. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody.
14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Walentynki". Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek. Rozmawialiśmy co to znaczy kochać, że nie należy tylko od święta okazywać to uczucie, ale na co dzień poprzez m.in. małe drobne uczynki dla drugiej osoby czy uśmiech. Dzieci wykonały kolorowe „serduszkowe” prace plastyczne. Były lizaczki i czekoladki w kształcie serc oraz inne małe upominki. Dzień ten przyniósł dzieciom wiele radości. Dzień upłynął wszystkim w miłej atmosferze!
22 stycznia 2025r. uczniowie klas: 5a, 5b i 6. wyjechali na wycieczkę do Białegostoku. W kinie FORUM obejrzeli wzruszający film „Mufasa: Król Lew” przedstawiający dzieje osieroconego lwiątka, zagubionego i samotnego, które ratuje inny młody lew, Taka, dziedzic królewskiego tronu. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem podróży w poszukiwaniu swojego miejsca i przeznaczenia. Film opowiada o rodzinie, dorastaniu do odpowiedzialności, nabywaniu umiejętności, odwadze, poszanowaniu natury.
W Muzeum Pamięci Sybiru uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Przyszli o świcie”, które były okazją do poszerzenia, w ciekawy sposób, wiedzy z zakresu historii, geografii, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Wysłuchali wspomnień Sybiraków, zobaczyli rekonstrukcję aresztowania.
Następnie uczestnicy przeszli ścieżką tematyczną „Deportacja i życie na zesłaniu”, dowiedzieli się dlaczego całe rodziny były upychane do towarowych wagonów i wywożone na „nieludzką ziemię”. We wnętrzu takiego wagonu usłyszeli wspomnienia deportowanych. Zobaczyli także przedmioty należące do Sybiraków oraz poznali różnice w życiu w syberyjskiej tajdze i w kazachskim stepie.
W drodze powrotnej zajechaliśmy na ciepły posiłek do McDonald’sa. Pełni wrażeń wróciliśmy do Janowa.
23 stycznia 2025r. w przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci bardzo czekały.
W tym dniu na naszej sali pojawiło się wiele bajkowych postaci. Były wspólne tańce, zabawa z animatorami ze Studia Artystycznego z Białegostoku.
Wystrój sali wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Na sali podczas tańców robiło się kolorowo, wszyscy bawili się radośnie, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków. Dzieci wzięły także udział w sesji zdjęciowej z Mikołajem oraz kolegami i koleżankami z grupy.
Po obiedzie był słodki poczęstunek, a po nim zabawy dowolne. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
Był to bardzo miły dzień.
,, Dla kogo ta laurka, w słońcu, zieleni, chmurkach?
Dla kogo każda wnuczka, dla kogo każdy wnuczek,
Maluje dzisiaj kwiaty, przynosi upominek?
Dla kogo jest ten wierszyk, i życzenia od dzieci?
Już wiecie? Oczywiście!
Dla wszystkich Babć i Dziadków na świecie!”
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i Dziadek mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, rozumieją dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.
W podzięce za ich wielkie serce dzieci z naszego przedszkola przygotowały upominki dla swoich Babć i Dziadków.
W dniu 19 grudnia 2024r. odbył się szkolny konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza w
klasach I-III.
Wyróżniono następujących uczniów:
1 miejsce – Leon Łozowski kl. III b
2 miejsce – Natan Lewicki kl. II a
2 miejsce - Sebastian Krukowski kl. III b
3 miejsce – Szymon Szkiłądź kl. III b
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.
Dnia 15 stycznia uczniowie klas i – III wzięli udział w wycieczce szkolnej. Program obejmował obejrzenie musicalu „Doktor Dolittle i zwierzęta”, wizytę w Muzeum Rzeźby i Muzeum Podlaskim.
„Doktor Dolittle i zwierzęta” to opowieść pełna emocji. Dzieciom bardzo podobała się gra aktorów, pięknie śpiewane piosenki, stroje i scenografia.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Uczniowie pod opieką przewodnika obejrzeli najciekawsze eksponaty, poznali zasady muzealnego savoir-vivre i mieli możliwość wylepić ręcznie gliniane figurki.
W Muzeum Podlaskim dzieci dowiedziały się jaką rolę pełni muzeum, gdzie przechowywane są zabytki oraz co się z nimi dzieje, kiedy nie ma ich na wystawie. W części warsztatowej uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu własnych kolorów i przekonali się czy bycie portrecistą jest trudne.
To był dzień pełen wrażeń.
XIX edycja FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE 2024/2025 r.
09 stycznia 2025 r. odbyła się dziewiętnasta edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Janowie.
W tegorocznym Festiwalu wzięło udział dwudziestu wykonawców z klas 1 – 3, oraz dwudziestu jeden, z klas 4 - 8. Dziękujemy rodzicom i wychowawcom za pomoc w przygotowaniu prezentacji. Dziękujemy uczniom - uczestnikom Festiwalu i gratulujemy zwycięzcom, bo Festiwal, od lat ma formułę konkursu z podziałem na kategorie wiekowe:
I – klasy 1- 3
II – klasy 4-8
oraz na kategorię solistów i zespołów, w każdej grupie wiekowej.
O nagrody i upominki wszystkim uczestnikom, zadbała Rada Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie.
Wyniki Festiwalu Kolęd i Pastorałek - edycja 2024/2025 - przedstawiają się następująco:
KATEGORIA WIEKOWA KLASY 1-3
Soliści :
I miejsce - Hanna Aramowicz kl. II a
II miejsce - Oliwia Sosnowska kl II a
III miejsce - Amelia Malewicka kl. I
wyróżnienia: Adam Bielec kl. I
Maja Dańko kl. III a
Emilia Klepacka kl. III a
Zespoły
I miejsce – zespół w składzie : Marcelina Kozłowska, Sebastian Rymarski z kl. 3 a
II miejsce – ex aequo:
zespół w składzie : Leon Łozowski, Damian Kochanowski z kl. 3 b
oraz zespół w składzie : Izabela Suchowolec, Emilia Krutul, Paulina Jarząbek z kl. 1
III miejsce - zespół w składzie : Gabriela Misztal, Ewa Szkiłądź z kl. 1
wyróżnienia:
zespół w składzie: Julia Rogalska, Julia Szczepańska z kl. 1
zespół w składzie: Klara Dziełak, Klaudia Woroniecka, Kacper Żemajduk z kl. 2a
Drodzy Uczestnicy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie "Adwentowe Wyzwania"! Było nam niezmiernie miło obserwować Waszą kreatywność i zaangażowanie w realizację poszczególnych wyzwań. Każde z nich miało na celu wprowadzenie świątecznego klimatu i radości, a Wasze prace naprawdę nas zachwyciły!
W ramach konkursu uczestnicy mieli możliwość wykonania:
• Świątecznej girlandy,
• Lampionów ze słoików,
• Zawieszek na prezenty,
• Własnoręcznie wykonanej pocztówki.
Wszystkie prace były wyjątkowe i pełne świątecznego ducha. Cieszymy się, że mogliśmy razem z Wami przeżyć ten adwentowy czas twórczo i radośnie!
Z wielką radością informujemy, że w dniu wręczenia nagród, które odbyło się w bibliotece szkolnej, uczestnicy konkursu zostali uhonorowani nagrodami. Wręczenia dokonał Pan Dyrektor szkoły, który wyraził swoje gratulacje i podziękowania za udział w konkursie oraz za piękne prace, które były pełne świątecznego ducha.
Dziękujemy Wam za tak aktywny udział, za każdy pomysł, który ożywił naszą świąteczną przestrzeń, oraz za zaangażowanie, które włożyliście w realizację wyzwań.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam spokoju, radości, ciepła rodzinnego oraz wielu niezapomnianych chwil w tym wyjątkowym czasie. Niech te święta będą pełne miłości, a nadchodzący rok przyniesie same wspaniałe chwile!
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
17 grudnia 2024r. odbył się po raz kolejny w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poezji Bożonarodzeniowej, w którym wzięło udział 17 uczennic z klas IV – VII. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji i upowszechnianie kultury żywego słowa wśród młodzieży. Komisja oceniająca prezentacje,w składzie organizatorzy oraz przedstawiciel Samorządu, przyznała następujące miejsca:
1. Trojgo Łucja- kl. VIIa
2. Julia Nacios- kl. VIIa
3. Gabriela Krasowska -kl. VI
oraz wyróżnienia:
1. Natalia Szkiłądź- kl. IVb
2. Matryna Pryzmont – kl. VI
3. Julia Sawicka- kl. Iva
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Pracownikom, Uczniom i ich Rodzicom, Współpracownikom i Przyjaciołom Szkoły, składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i radości oraz ciepłych chwil spędzonych w gronie rodzinnym.
Nowy 2025 Rok niech obdaruje nas wszystkich pomyślnością i szczęściem.
Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie
13 grudnia 2024r. w naszym przedszkolu i szkole gościło mobilne kino sferyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć film edukacyjny wewnątrz kopuły w technice 3D. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem tego kina, oglądanie filmu odbywało się w pozycji leżącej, a projekcja obrazu pod kątem 360°. W trakcie pokazu dzieci śledziły wzrokiem trójwymiarową przestrzeń tworzącą realistyczne widowisko z zastosowaniem atrakcyjnych i niesamowitych efektów wizualnych i dźwiękowych.
W pokazie uczestniczyły przedszkolaki z oddziałów 3,4,5,6 latków oraz uczniowie klas I, II, III. Każda klasa oraz grupa przedszkolna obejrzała inny film edukacyjny dostosowany do ich wieku oraz podstawy programowej. Po każdym seansie odbyła się w kopule mini lekcja z Edukatorem, która była podsumowaniem filmu.